206 konutun bulunduğu TOKİ’nin lağım suyunun 2 yılı aşkın süredir Aktuluk Mahallesi'ne akması geçimini arıcılık ile büyükbaş hayvancılıkla sağlayan üreticilerini olumsuz etkiliyor. 

Erzincan'dan yine köpek katliamı görüntüleri geldi Erzincan'dan yine köpek katliamı görüntüleri geldi

SERHAT OZAN YILDIRIM

Şehir merkezine 10 kilometre uzakta bulunan Aktuluk Mahallesi’nin üst kısmına 2019 yılında inşa edilen 206 konutun bulunduğu TOKİ binasının kanalizasyon suyu, paket arıtma tesisinin proje ve abonelik işlemi yapılmadığı için elektriği kesildi. Paket arıtma çalışmadığı için 206 konutun lağımı mahalleye oradan da iddiaya göre Uzunçayır Baraj Gölü’ne akıyor. Nüfusu az ve tarım arazilerinin fazla oluşundan dolayı geçimini büyükbaş hayvancılık ve arıcılıkla yapan mahalle sakinleri kanalizasyon sorunu nedeniyle oluşan pis koku ve hayvanlarının ölüm riski olduğundan dolayı yetkililerden yardım istiyor. Arı üreticileri sürekli arılarının lağımdan öldüğünü ve ekonomik sıkıntılar çektiğini belirtiyor.
Enerji şirketi ise, TOKİ’de oturan konuk sahiplerinin paket arıtma tesislerinin abonelik işlemini gerçekleştirmediği için elektrik vermediklerini aktardı.
TOKİ sakinleri de yüklenici firmanın elektrik saatini takmadığı için abonelik yapamadığını ifade ettiler.