Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim

Paris'te 69 yaşındaki ırkçı bir tren makinisti Fransız, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne gelerek kurşun yağdırmış, ardından bir kafe ve kuaföre girerek saldırısını sürdürmüştü. Daha önce de ırkçı eylemlerde bulunduğu bilinen Fransız olayın hemen ardından gözaltına alınmıştı.

Saldırının Kürtleri hedef aldığının öğrenilmesinin ardından yüzlerce Kürt saldırının yapıldığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'nin etrafında toplanmaya başladı. Tepkilerini attıkları sloganlarla gösteren göstericilere polis biber gazı ile müdahale etti. Zaman zaman polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 11 polis yaralandı.

The Guardian'ın aktardığına habere göre kentin birçok yerine yayılan protesto gösterilerinde bugün için Paris'in merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı'nda protesto eylemi yapılacağı duyuruldu.

KÜLTÜR MERKEZİ SÖZCÜSÜ POLAT:3 KÜRT ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırının ardından açıklama yapan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi Sözcüsü Agit Polat, öldürülen 3 kişinin de Kürt olduğunu doğruladı. Fransız yetkililerinin bir kez daha Kürt halkını koruyamadığnı vurgulayan Polat açıklamasında “DGSİ (İç Güvenlik Genel Müdürlüğü) bir kez daha güvenliğimizi sağlamak yerine bizi izliyor. Bize göre bu saldırı terörist bir eylemdir.” sözlerini kullandı.