Evren Demirdaş/Elazığ 

AKP’li Elazığ Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında AKP VE MHP’li belediye meclisi üyelerinin oyları ile suya yüzde 40 zam yapılması kararı oy çokluğu ile kabul edildi. AKP’li Başkanvekili Aydın Kara’nın yönettiği Belediye meclis toplantısında suya zam yapılması görüşmeleri sırasında söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Cafer Yeşil, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin zarar etmesine rağmen AKP ve MHP’li üyelerin önergesi ile suda yüzde 50 indirim yapıldığını hatırlatarak Elazığ Belediyesi'nin de suya zam değil indirim yapılmasını talep etti. Ancak bu talep meclis üyeleri tarafından ret edildi.

“ANKARA’DA İNDİRİM YAPTIRDINIZ ELÂZIĞ’DA NEDEN ZAM YAPIYORSUNUZ”

YSK Başkanı Yener: Milletvekili kesin sonuçları resmi gazeteye gönderilecek YSK Başkanı Yener: Milletvekili kesin sonuçları resmi gazeteye gönderilecek

Elazığ Belediye Meclisi olağan toplantısında söz alarak konuşan CHP’li üye Cafer Yeşil yaptığı konuşmada AKP ve MHP’li üyelerin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde suya yüzde 50 indirim yapıldığını hatırlatarak şunları söyledi; “Ankara’da su fiyatlarına indirim yapılıyorsa Elazığ’da neden indirim yapılmıyor. Bizim vatandaşımız da bundan faydalansın vatandaş bundan neden faydalanmıyor anlamadım. Ankara’da suya yüzde 50 indirim yaptırdınız. Oradaki suyun rakamını bilmeme gerek yok ama orada suya yüze 50 indirim var. Ankara’da AKP ve MHP’li meclis üyelerinin teklifiyle bu karar alınmış. Doğal olarak bu bizim şehrimizde de uygulanmalı ve bu sıkıntılı dönemde zamların art arda geldiği bir sırada Elazığ’da suya zam değil indirim yapılmalı. Türkiye geneline baktığımız zaman belediyeler su fiyatları nedeniyle zarar ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi de zarar ediyordu ama MHP ve AKP’li üyeler bunu bildikleri halde indirim kararı aldırdılar. Aslında bu durum her yerde adaletli olması lazım insanlarımızı bu zor dönemlerde mağdur etmenin bir anlamı yok” 
CHP’li Yeşil’e cevap veren AKP’li Meclis Başkanvekili Aydın Kara, “Suyumuz sudan ucuz suya 20 lira versek bizde yüzde 5 indirim yapardık” dedi.

image_6487327 (1)-5

SUYA YÜZDE 40 ZAM YAPILDI

Konuşmaların ardında yapılan oylama sonrası Elazığ il merkezinde meskenlerde kullanılan suyun metreküpü 2 lira 30 kuruştan 3 lira 23 kuruşa, ticarethaneler ise 5 lira 56 kuruştan 7 lira 71 kuruşa çıkartılarak evlerde ve ticarethanelerde kullanılan suyun metreküpüne yüzde 40 zam yapıldı.