Evren Demirdaş/Elazığ 

AKP’li Elazığ Belediyesi, eski belediye başkanı AKP’li Mücahit Yanlmaz döneminde Keban Belediye Başkanı AKP’li Fethiye Atlı’nın da ortağı olduğu merkez Şahinkaya Mahallesi'ndeki arazisi 25 metrelik yola cepheliyken yapılan şuyulandırma sonrasında yoldan cephe almayacak şekilde arazi şuyulandırması yapması sonucunda AKP’li Atlı, hak mağduriyeti olduğu gerekçesiyle belediyeye dava açmıştı. Mevcut belediye yönetimi ise meclis kararıyla AKP’li Atlı’nın davasından vazgeçmesi şartıyla aynı bölgeden yeşil alanı konut alanına çevirerek tahsis etti.

BELEDİYE DAVADAN VAZGEÇMESİ ŞARTI İSTEDİ

Elazığ Belediyesi aralık ayı meclis toplantısında o arazisiyle ilgili alınan kararda, “Elazığ merkez ilçesi Şahinkaya Mahallesi Ada:5345 Parsel:7 No'lu taşınmazlar yapılaşma koşullarında konut alanında kalmaktadır. Söz konusu taşınmaz üzerinde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda ve 1/1000 ölçekli İmar Uygulama plan tadilatı yapılarak şuyulandırma öncesi konumunda yer alan park alanıyla mevcut konumundaki konut alanının yapılaşma koşulları korunacak şekilde yer değiştirilmesi talebinin; yapılan şuyulandırma işlemiyle başvurucunun şuyulandırma öncesi parseli 29 metrelik yola cepheyken kurumumuz işlemi sonrası 25 metrelik yoldan cephe almayacak şekilde konuçlandırılması mağduriyete ve hak kaybına sebebiyet vereceğinden talebin bu şekilde karşılanması buna mukabil başvurucunun taşınmaz maliklerinin önceki işleme karşı yürüttükleri davalardan feragat etmesi kaydıyla teklif doğrultusunda oy çokluğuyla kabulüne” denildi.

Nemrut Krater Gölü’nde Kafadar Ayılar! Nemrut Krater Gölü’nde Kafadar Ayılar!

“AKP’Lİ BAŞKAN, AKP’Lİ BELEDİYEYE DAVA AÇMIŞ”

Daha önce usulsüz bir şuyulandırma çalışmasının sonucunda AKP’li başkan Fethiye Atlı’ya mağdur edildiğini ancak mevcut belediye yönetiminin ise yaratılan mağduriyetin yine usulsüz bir şekilde kapatıldığını belirten Elazığ belediyesinden bir yetkili, “Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı’nın Şahinkaya Mahallesi’nde bulunan bir arazi önceki dönem belediye başkanı Mücahit Yanılmaz döneminde Elazığ Belediyesi tarafından şuyulandırılmış. Şuyulandırma sonrasında askı süresi içerisinde itiraz edilmiyor. Şuyulandırılan arsaların yerleri değiştirilmiş. Fethiye hanımın arazisi yol kenarındayken başka bir yere götürülmüş. Bu durumda da kendisi maddi zarara uğramış. Arsasının kendisinin rızası dışında yapılan bu haksız, hukuksuz, ahlaksızca yapılan bu yer değişikliğinden Fethiye Atlı hanımın haberi de yoktu. Aradan belli bir süre geçtikten sonra haberi olmuş. Sonrasında konuyla ilgili mahkemeye gitmek istemesine rağmen, avukatının itiraz süresi dolduğunu söyleyerek kendisini yanlış bilgilendirmiş. Çünkü bu gibi durumlarda itiraz süresi beş yıldır. Avukat bu duruma itiraz etmek yerine yer değişikliğinden dolayı arsanın değer kaybettiğinden dolayı belediyenin bu kaybın karşılığını ödemesi için dava açmış” diye konuştu.

“AK PARTİ’YE GEÇTİĞİ İÇİN SORUNUNU HALLETTİLER”

AKP’nin son yerel seçimlerde aday göstermemesi sonrasında bağımsız giren ve kazandıktan sonra AKP’ye geçmesi sonrasında belediye yönetimin sorununu hallettiğini belirten yetkili, “Fethiye Atlı Hanım kazandıktan sonra Ak Parti’ye geçtiği için bu arkadaşın sorununu halletmek için komisyon kararıyla bu arkadaşın arsasını yine yolun kenarında bir yeşil alanı konut alanına çevirerek Fethiye Atlı hanıma veriyor. Bu bir kere yasal değil belki bir haksızlığı gidermek için yapılmış ama bunu gidermek için yasayı gayrimeşru yollarla saptırılıyor. Bu yapılan iş yasal değil, bu gariban bir insan olsaydı belediye böyle bir yöntemi kullanır mıydı? Kaldı ki belediye davanın geri çekilmesi şartıyla böyle bir karar alıyor. Davalık olan bir yerde belediye mahkemenin kararını beklemeden bu tarz kararlar alması yasalara aykırı bir durumdur. Burada bir Ak Partili ismin sorununu çözmek adına belediye böyle bir yöntem kullanarak yasaları çiğnedi” ifadelerini kullandı.  

Arazisi tahsisiyle ilgili konuyu sormak için aradığımız AKP’li Fethiye Atlı konuyla ilgili açıklama yapmazken, Elazığ Belediye Başkan yardımcıları ise telefonlarımızı açmadı.