Serhat Ozan Yıldırım/Dersim

Türkiye tarihinde eşi benzerine rastlanmayan bir durum Tunceli'de yaşandı. Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde karakolu ziyaret eden AKP İl Başkanı Sercan Özaydın, karakol bahçesinde askerler tarafından tören kıtasıyla karşılandı.  Tunceli AKP il Başkanı ile AKP'li Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız, kurumlar ve köyleri gezmek için Çemişgezek’te bir araya geldi. Çemişgezek ziyareti kapsamında Jandarma Gedikler Karakolu'na uğrayan AKP İl Başkanı Özaydın cumhurbaşkanı, valiler ve bakanların karşılanmasında kullanılan tören kıtasıyla karşılandı. Özaydın, Jandarma Karakolu'na girdiği sırada kendisi için hazırlanan tören kıtasını selamladıktan sonra askerlerle tek tek tokalaştı. Bir süre karakoldaki askerlerle görülen Özaydın, daha sonra karakoldan ayrıldı.

Valilik açıklama yaptı

Tunceli Valiliği, sosyal medyaya da yansıyan görüntülere ilişkin "27 Temmuz 2022 günü basına ve sosyal medya platformlarına yansıyan Çemişgezek ilçemiz Gedikler Jandarma Karakol Komutanlığı ziyareti görüntüleri ile ilgili olarak; konunun tüm yönleriyle araştırılması için valiliğimizce gerekli işlemler başlatılmıştır" açıklaması yaptı.

Komutan görevden alındı

AKP İl Başkanı Sercan Özaydın, Gedikler Jandarma Karakolu'nu ziyaret ettiği esnada karakoldaki askerlerin, Özaydın'ı tören kıtası ile karşılandığı olayla ilgili Tunceli Valiliği'nin incelemesi devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Polat Şaroğlu, karakol komutanın görevden alındığını söyledi.

Milletvekili Şaroğlu, “Dün akşam saatlerinde Çemişgezek ilçemiz Gedikler Jandarma Karakolu’nda Ak Parti Tunceli İl Başkanı için düzenlenen askeri tören görüntüleri medyaya düştü. Bir siyasetçi olarak bu görüntüleri tasvip etmiyorum. AKP hükümetinin devleti işgal etme çabasının fotoğrafıdır bu. Türkiye tarihinde bu durum ilk defa yaşanıyor. AKP İl Başkanı bu fotoğrafı kamoyuna paylaşarak, neyi yansıtmak istiyor ve neyi amaçlamak istiyor. Şanlı türk ordusunun bu görüntülerle gündeme gelmesi kabul edilebilir bir durum değil. Dün geceden beri hem Tunceli valisi hem İl Jandarma Komutanlarıyla görüşmeler yapıyorum. Bugün sabah saatlerinde vali ve Jandarma Komutanıyla yaptığım görüşmede karşılama törenini hazırlayan karakol komutanın görevden alınarak merkeze çekildiği, hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiğini öğrendim. Başlatılan soruşturma kapsamında bir Jandarma heyetinin de karakola giderek gerekli soruşturmayı yürütecekleri bilgisi bana verildi. Bizde bu durumun takipçisi olacağız.” dedi.

Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bırakıyorum Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bırakıyorum