Sevim KAHRAMAN/DERSİM

Eski abone olmasına rağmen TEDAŞ’ın nerdeyse 5 aydır kendisini çeşitli gerekçelerle oyaladığını söyleyen Önal, "Evi yaptığıma pişmanım. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, burada mum ışığında kalıyorum. Yazın getirdiklerimi büfedeki dolaba bırakıyordum, bozulmasın diye. Psikolojimi bozdular. TEDAŞ özel sektör olduğu için para koparmaya çalışıyor.” diyor. 

Zeki Önal, Dersim’de çalıştığı özel idareden temmuz ayında emekli olduktan sonra babasının evini tamir edip buraya yerleşmiş. Önal’ın merkeze bağlı Aktuluk Mahallesi’ndeki tapusu, beyannamesi ve yapı kullanım izin belgesi olan evine 4 aydır elektrik verilmiyor.

Maden Projesi’nin iptali için dava açılmıştı: ‘Keşif’ kararı çıktı Maden Projesi’nin iptali için dava açılmıştı: ‘Keşif’ kararı çıktı

Önal, 4 ay önce TEDAŞ’a dilekçeyle müracaatta bulunan ve sürekli sürüncemede bırakılan başvuru sürecine şunları anlatıyor: 
Eski yapı olduğu için ev bayındırlık ve iskana bağlı. Ben de oradan ‘elektrik bağlamak sakıncalı değildir’ diye belge de aldım. TEDAŞ’a müracaatımı yaptım. 2018’de bilgimiz dışında aboneliği iptal etmişler. Neden iptal ettiniz, diye sorduğumda, ‘Baban öldüğünde biz de aboneliği iptal ettik’ dediler. Fakat babam 2019 yılında öldü. 

4 ay boyunca TEDAŞ’a gittim, geldim. Eski saati arşivden alıp geldiler. Ortada direk olmadığı için sana yeni abonelik yapacağız, dediler. TEDAŞ direği de elektrik saatini de sökmüş. Yeni aboneliğin sana maliyeti olur, dediler. Hesapladılar. 4 bin 300 liraydı, onu da kabul ettim. Her gün telefonla aradım sürekli beni oyaladılar. Sonunda geldiler, iki tane direk dikilecek, dediler. Direk dikmeleri için de haftalarca bekledikten sonra dediler ki, ‘Sizin orası sorunlu bir yer. Size haritacıyı göndereceğiz.’ Haritacı geldi o da, yolun altının imarı yapılmamış sana elektrik veremeyiz, dedi. Sonra şube müdürüne gittim. Onlar da, ‘Zamanında devlet oraya elektrik getirmiş, sana elektrik veremeyiz. Oranın imar durumu belli değil’ dediler. Oraya direk dikersem ve belediye imar planında değişiklik olursa diye benden mukavele imzalamamı istediler. Direkler bir gün değiştiğinde direklerin parasını ödeyeceğimi taahhüt eden bir senet imzalamamı istediler. Kabul etmedim. O zaman belediyeden gidip bize kağıt getireceksin, dediler. İmar değişikliğinde direk değişikliğini belediye ödeyecek, diye. Belediyeye de gittiğim zaman bana, ‘Vatandaş olarak sana elektrik verdi de biz itiraz mı ediyoruz. Eski bir yapıdır. Su aboneliği varsa elektrik de bağlanması lazım’ dediler. Böyle 4 buçuk aydır gidip geliyorum. Gitmediğim çalmadığım kapı kalmadı. Gidiyorum TEDAŞ’a hep yalan dolan.”

Kendimi ikinci sınıf bir vatandaş gibi hissettim” diyen Önal “Burada yaşamanın da anlamı yok. Önemli olan elektrik. Ne hayalllerle geldim ama istediğim olmadı yani.” diye sitem ediyor.