Nisan Özen-Munzur Press

"Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri ister zamanında ister erkene alınsın biz iki seçeneğe hazırız."  diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  "Seçim kararının alınabilmesi için ya 360 vekilin oyu ya da Cumhurbaşkanımızın Türkiye'yi seçime götürmesi lazımdır. İki yol da hukukidir" diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Saray'da AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek seçim tarihini masaya yatıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçime sıcak baktığı Ankara kulislerine yansımıştı.  Öyle ki seçime birlikte girme kararı alan Cumhur İttifakı'nın iki lideri Erdoğan ve Bahçeli'nin erken seçim tarihi için en çok 30 Nisan 2023 üzerinde durdukları, hatta ön uzlaşma sağladıkları belirtilmişti.

ERDOĞAN "ERKEN SEÇİM FALAN YOK" DEMİŞTİ 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 22 Aralık'taki grup toplantısında muhalefetin erken seçim çağrılarına "Erken seçim falan yok, nokta koyuyorum." diyerek yanıt vermişti. Erdoğan'ın Bahçeli'nin açıklamasının ardından seçim tarihine ilişkin ne söyleyeceği ise merak konusu...

BİR ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI DA AKP'Lİ ÇELİK'TEN: DEĞERLENDİRME YAPILIYOR

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan dünkü AKP MYK toplantısının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik de bir erken seçim açıklaması yapmıştı. Çelik  "Seçim takvimi ile gündem 18 Haziran'da yapılması yönünde. 18 Haziran'da çıkabilecek sorunlar, vatandaşlarımızın seyahatte olabilmesi nedeniyle bir değerlendirme yapılıyor. Bu tabii erken seçim anlamına gelecek bir değerlendirme değil. Tarihin az geriye çekilmesi için değerlendirme yapılıyor " demişti.  Çelik'in 'değerlendirme yapılıyor' demesi 'erken seçim geliyor' mesajı olarak algılandı. 

Konuşması sırasında sıklıkla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Bahçeli'nin eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin herhangi bir açıklanma yapmaması ise dikkat çekti.  MHP Grup Toplantısı'nda 2022 yılının değerlendirmesini de yapan Bahçeli konuşmanın bir bölümünü de asgari ücret, EYT'lerin durumu, enflasyon gibi Türkiye ekonomisi konularına ayırdı. 

Bahçeli'nin konuşmasından Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlere ilişkin satır başları:

BAHÇELİ'DEN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI: İKİ SEÇENEĞE DE HAZIRIZ

 Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri ister zamanında yapılsın isterse erkene alınsın, biz iki seçeneğe de varız ve hazırız.

Bu kapsamda seçim kararının alınabilmesi için ya 360 milletvekilinin ‘evet’ oyuyla Meclis kararı gereklidir ya da Cumhurbaşkanı’mızın anayasal yetkisine dayanarak Türkiye’yi seçime götürmesi lazımdır.

Bahse konu bu iki yol da hukukidir, anayasal bir yetkinin kullanım hakkıdır. Altılı masayı oluşturan partilerin 6 Nisan 2023’ten önce yapılacak bir seçime sıcak bakıp, sonrası için ipe un sermesi, demokratik ve dengeli bir siyasi tavır değildir.

AKP'li Yılmaz: "Geçmiş seçimlere göre oyumuzda azalma oldu" AKP'li Yılmaz: "Geçmiş seçimlere göre oyumuzda azalma oldu"

Biz bunları bir türlü çözemedik, uzaktan mı adamlar, adamlıktan mı uzaklar belli değildir, açık değildir.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ: ADAYSAN ÇIK AÇIKLA 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2022’nin son günlerinde ‘Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı ne zaman belirlenecek’ sorusuna, ‘Kim olacak diye en garipsediğimiz olay bu’ diyerek kaçak güreştiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Milletimiz zillet ittifakının kimi Cumhurbaşkanı adayını öğrenmesin mi? Gizlenen nedir? Sayın Kılıçdaroğlu, adaysan çık açıkla, değilsen adayınız kim ondan bahset.

Bu zillet ittifakı şu saatten sonra fırtına koparsa bizde yaprak kıpırdamaz. Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışması altılı masada deprem yaratmaktadır.

Bir isim üzerinde söz birliği sağlayamayan partilerin Türkiye’nin geleceğini şekillendirmeleri şüphesiz aklın alamayacağı bir garabettir.

Kılıçdaroğlu’nun ergenler gibi ‘Loading’ mesajıyla meşgul olması pişkinliğin alametidir. Yüklenen milletin zillete soracağı hesabıdır.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yönetim sistemi kurumsallaşmıştır. Koalisyonlar devri kapanmıştır.

"6+1 FORMATI CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNE MUHALEFET OLARAK İNŞA EDİLDİ"

Zillet ittifakı yine bu solmuş sayfayı açmanın peşindedir. Hükümet buhranları bitmiş ama zillet ittifakı buhran dönemlerini yeşertmenin peşindedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci dönemi gıpta edilecek kadar parlaktır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kalıcı bir soluk, etkin bir karar alma mekanizması olarak milletimize mal olmuştur. 6+1 formatı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne muhalefet olarak inşa edilmiştir.

Zillet ittifakı şuursuzdur. Köprünün altından çok sular akmıştır. Zillet ittifakı milletimizin beklentilerini, devletimizin yüksek emellerini anlamaktan mahrumdur. Geleceğin hükmü Cumhurun iradesiyle gerçekleşecektir.

MHP olarak siyasi çalışmalarımızı heyecanla sürdüreceğiz. Hiçbir dedikoduya aldırış etmeyeceğiz. İstikametimiz sıratı müstakim üzerinedir.

Davamızı haksız ve şerefsizce suçlamaya çalışanlar vardır. Fiyatını hesapladığımız ancak 5 kuruş etmeyecek olanların oyunlarına, tahrik ve tacizlerine boyun eğmeyeceğiz. Bir ayak gelene iki ayak gideriz.

"PARLAMENTER SİSTEM MİADINI DOLDURMUŞTUR"

Cumhur İttifakı, 85 milyon Türk vatandaşının gurur duyacağı esenlik, ekonomik gelişmişlik içinde yaşayacağı Türkiye'nin güvencesidir. Parlamenter sistem günahıyla, sevabıyla miadını doldurdu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi köklü bir reform olarak milletimize mal olmuştur. Zillet İttifakı şuursuzdur, derin bir gaflet çukurundadır. Zillet İttifakı, milletimizin beklentilerini, devletimizin yüksek hedeflerini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne neden gerek duyulduğunu anlamaktan mahrumdur.