Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Belediyenin hizmet binası ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün elektrikleri yaklaşık 14 milyon TL'yi bulan ödenmeyen borç nedeniyle enerji şirketi tarafından sabah saatlerinde kesildi. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaşanan durumla ilgili belediye binasında açıklama yaptı.

Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyenin imkanlarının olmamasından kaynaklı elektrik borcunu ödeyemediklerini belirterek, “Borç tutarı 13 milyon 767 bin 983 lira, şimdiye kadar ödediğimiz para 4 milyon 657 bin 308 lira. Hedefimiz tüm kamu kuruluşların birlikte ortak çalışmasıdır. Gelinen aşamada mevcut krizden dolayı birçok kamu kuruluşu sorun yaşıyor. Bizler de bu krizden zarar gören belediyeleriz. 1 buçuk 2 yıl önce gelen 200-300 bin gelen elektrik faturası bugün 2 milyon gelmeye başladı. Aynı oranda belediyelerin bütçelerinin gelirleri yüzde 400 yükselmedi. Bundan kaynaklı da kamu da belediyeler de başka başka kurumlar artık zor durumda kalmaya başladı. Şirket bizim ona olan borcumuzdan dolayı belediyemizde en az 7 yerde elektrik kesimine gittiler. Bugün de idari binamız yani hizmet binamızda aynı durum oldu. Eylül ayından beri asfalt yapamıyoruz çünkü asfalt tesisinin elektriğini kestiler. Bütün park ve bahçelerde insanlar elektrik olmadığından dolayı yürüyemez hale geldi. Bu borçları inkar etmek ya da ödememe meselelerinden çok ödeyememekten kaynaklı olduğunu söylemeye çalışıyoruz. 3 ay asfalt tesisinin kapanması bu şehrin yollarını yapmama anlamına geliyor. Bu da halka hizmet edememek demektir. En son gördüğünüz gibi hizmet binamızın elektriğini kestiler. 

Jeneratörlerle zaman zaman açıyoruz ama yine sorun yaşıyoruz. Binada çalışan insanların büyük bir bölümü üşüme ve benzeri durumları yaşıyor. Ödemiyor diyorlar ama aslında gücümüz olanını ödüyoruz. Geçen ay 360 bin lira belediye tarafından ödemesi gereken vergi var ve biz bu vergiyi mahsup ederek 360 bin lira olan borcumuzu düştük ve 165 lira da bir ödeme yaptık. Gücümüz olanı ödeyebiliyoruz. Olmayan bir şeyi nasıl ödeyebiliriz ki? Şartların böyle olması lazım o zaman. Gelen gelir geçen ay 5 milyon 600 bin lira. Bunun 4 buçuğunu maaşlara ödüyoruz. Şunu demeye çalışıyorlar, insanlara maaş ödemeyin, evine ekmek götürmesin, çocuğunu okula götürmesin. Bu krizde, hayatın bu kadar pahalı olduğu dönemde insanların maaşlarını ödemeyelim kiracılar evden mi çıkarılsın, elektrik parasını ödeyemezler, mutfak masraflarını karşılayamazlar. İşçilerin ikramiyelerini ödeyemiyoruz, işçilerin mesailerini bazen ödeyemiyoruz ya da zorluk çekiyoruz” dedi.

Başkan Maçoğlu, halka hizmet eden belediye binasının elektriğini kesmenin kamuyu zarara uğratmak olduğunu söyleyerek, “Hiç borç ödemedi diyorlar. 2022 yılı içerisinde sadece ödediğimiz rakam 4 milyon 600 bin liradır. O kadar bir bütçemiz oldu ve ödedik. Para olmadığında nasıl ödeyeceğiz. Bu durum kamuya zarar verme anlamına geliyor. Kamuya ait bir kurumun elektriğini kesmek ve hizmet etmemesini sağlamak kamu zararıdır.

Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bırakıyorum Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bırakıyorum

Biz zor durumda bırakanlara çağrımız nettir. Halkın vicdanında yargılanacaksınız. Şu anda ödemesini yaptığımız halde açmadığınız sayaçlarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurumuzu yaptık. Asfalt tesisinin borcu Kasım'ın 4’ünde ödenmiş, hala sayacı açılmıyor. Park ve bahçelerin ödemesini ağustosta yapmamıza rağmen hala açmıyorlar. Bu ödememe meselesi değil, üstten hizmet etmememizi sağlayan bir anlayışın parmağıdır. Gücümüz olanı ödemeye çalışıyoruz ama elektrik şirketine ait borç çok yüksek bir rakam olduğu için tamamını ödeyemiyoruz. Hükümet bütçeyle ilgili belediyelere ait bütçelerin geliştirmesi için çaba yürütsün. Bu kış ayında insanları soğuğa mahkum etmek cezalandırmaktır.” ifadelerine yer verdi.