FIRAT BULUT/BİNGÖL

Bingöl’de 1 Mayıs için PTT Kavşağı'nda toplanan sendikalar ve siyasi partiler deprem anması ve basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Maraş merkezli depremler  ve 1 Mayıs 2003 Bingöl depreminin yıl dönümü olması nedeniyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü anma ve basın açıklaması ile kutlandı. 

Saat 13:00’de başlayan etkinliğe KESK, EĞİTİM-SEN, Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Adayları Cemile Turhallı, Faruk Aris, HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Millet İttifakı Bingöl Milletvekili Adayı Serdar Atalay, Kılıçdaroğlu Gönüllüleri ve siyasi parti temsilciler, emekçiler ve yurttaşlar katıldı.

Depremde yaşamını yitirenler anıldıktan sonra Bingöl KESK kadın sözcüsü Perihan Demir basın metnini okudu. 

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi

Demir şöyle konuştu: “Değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, aynı zamanda 1 Mayıs 2003 Bingöl depreminin de yıldönümü
Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde ve 2003 Bingöl depreminde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz.” 

Depremde yaşamını yitirenlerin anıldığı açıklamada rant politikalarının hesabının sorulacağı ifade edildi.

Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkıma ve patriyarkanın ağır sonuçlarının deprem gibi afetlerde daha fazla ölüm ve yıkım, göç, mültecilik açlık olarak ortaya çıktığına dikkat çekilen açıklamada zamlar, vergiler, kadına şiddet ve kadın işsizliği, emekçilerin kötü çalışma koşulları gibi sorunlar üzerinden iktidara eleştiriler yöneltildi.

Kürt sorununa dair çözümsüzlük politikalarının eleştirildiği açıklama şöyle devam etti:  "Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz! Gün şikâyet etme günü değil. Bu düzen ya değişecek ya değişecek! Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler,kölelik şartlarında yaşayan göçmenler, sizler, bizler yırtıp atacağız. Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu 1 Mayıs meydanlarında açığa çıkan iradedir.“ 

Açıklama emekçilerin ve demokratik kitle örgütlerinin talepleri ile sona erdi.