Demirtaş'tan HDP'ye seçim eleştirisi Demirtaş'tan HDP'ye seçim eleştirisi

Fırat Bulut /Bingöl

Bingöl’ün Genç ilçesinde önceki gece yanık ihbarına giden 112 ekibi bir vatandaşın saldırısına uğradı. Bulgurlu köyü Taşkapı mezrasındaki yanık ihbarına müdahale etmek için mezraya gelen ambulansın önü E.Ü. isimli şahıs tarafından kesilerek sağlık çalışanları tehdit edildi. 

Haber verilmesi üzerine mezraya gelen jandarma ekipleri tarafından 112 ekibinin güvenliği sağlanarak olay yerinden ayrılmaları sağlandı. 

Sağlık Çalışanları Genel Başkanı Menderes Özer sosyal medya hesabından ambulansa benzin dökülerek yakılmaya çalışıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Özer paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Dün gece 02:40 sularında Bingöl/Genç 112 ekibine saldırıda bulunulmuştur. Ambulans durdurulmuş benzin dökülmüş yakılmak istenmiş, ambulans kaçarken ateş edilmiştir. Meslektaşlarımız 1,5 saat köyde mahsur kalmıştır. 112 ekibimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor. Her defasında bundan daha fazla ne olur dedikçe çıta biraz daha yükseliyor. İş şiddetten çıtkı vahşete doğru ilerliyor. Sağlıkta şiddet ile ilgili düzenlemeler çözüm olmuyor. Kalıcı ve caydırıcı cezalar şart” 

Bingöl Valiliği'nden açıklama: Zihinsel engelli bir yurttaşın sözlü saldırısı

Sağlık çalışanına yönelik saldırıya ilişkin Bingöl Valiliği de yazılı açıklama yaparak sosyal medyada yer alan iddiaları yalanladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada "Psikolojik  sorunları olduğu tespit edilen E.Ü. isimli vatandaş tarafından sağlık personeline tehdit ve hakaret içerikli ifadeler kullanılmıştır.” denildi. Valilik açıklamasının devamında jandarmanın olaya müdahale ettiği belirtilerek ambulans ve sağlık çalışanlarının güvenli bir şekilde bölgeden ayrılmasının sağlandığı belirtilerek  şu ifadelere yer verildi: “Olayda herhangi bir şekilde silah ile ateş açma ve benzin dökerek yakma teşebbüsü yaşanmamıştır. Konuyla ilgili şüpheli şahıs hakkında gerekli adli işlemler başlatılmıştır. “ 

İddialara ilişkin ulaştığımız görgü tanıkları da Valilik açıklamasını doğrulayarak zihinsel engelli bir vatandaş tarafından sözlü saldırıda bulunduğunu söyledi.