White, Heisenberg'in gücünün verdiği hazzın esiri olmuştur. Savunma mekanizmalarını işleterek, çeşitli gerekçelerle her defasında Heisenberg'i yeniden yaratır

Breaking Bad dizisi, konuyla ilgili birçok otorite tarafından en iyi dizi sıralamasında 1. sırada yer alıyor. Dizi; geçimini sağlamak için ek iş yapan, uzun aradan sonra 2. çocuğuna gebe kalan eşi ile sakin bir hayat sürdüren Walter White adlı kimya öğretmeninin kötü birine dönüşme sürecini, mükemmel bir titizlikle ilmek ilmek işleyerek anlatıyor.  

WhatsApp Image 2022-11-20 at 21.30.17

Dizinin başlarında Walter White nerdeyse tüm yönleriyle iyi olarak tanımlanabilecek, olgun, toplum normlarının makul diye tanımladığı biridir. İyi bir eş, iyi bir babadır. Ortalama bir egoda yer alan gereksiz kompleksleri aşmış bir karakterdir. Çevresindekiler tarafından küçümsenecek, hatta alay edilecek denli edilgen bir yapıda olan White, genel olarak sevilen biridir. Walter White kanser olduğunu öğrendikten sonra, hamile karısına ve ergenliğinin sonlarında olan serebral palsili oğluna daha iyi bir hayat bırakabilmek için uyuşturucu üretmeye başlar. Çok iyi bir kimyagerdir. Eskiden ortak olduğu projeler sayesinde arkadaşları büyük ödüller alıp, zengin olurken, kendisi bu nimetlerden uzak kalmıştır ve bu kırılma anına kadar sakin ve mütevazi hayatına devam etmiştir.

Dizinin kahramanı, kendi varoluş kurgusuna uygun olmayan illegal işlere bulaşıp başkalaşım göstermeye başladığında, Walter White'a tamamen yabancılaşır ve bambaşka bir karakter olan Heisenberg'e dönüşür. Heisenberg bir dönüşümden ziyade insanın içinde yer alan kötülüğün uygun basınç ve motivasyonla açığa çıkmasıdır.

Başlangıçta bu yola ailesine iyi bir gelecek bırakmak gibi görece masum bir niyetle giren White, kimsenin yapamadığı mükemmel kalitedeki uyuşturucu sayesinde piyasayı kasıp kavuran bir üne kavuşur. Bu yeteneği sayesinde yeraltı dünyasında popülerite kazanır. Heisenberg cesur ve güç sahibi biri olarak çevresine korku salmaya başlar. Bazı dönemler uyuşturucu baronları ve kartellerin dayatmasıyla bu işe devam ediyor görünse de aslında artık bir güç/iktidar bağımlısıdır.

WhatsApp Image 2022-11-20 at 21.30.16

Eylemlerimiz veya düşüncelerimiz sonucu oluşacak psikolojik gerilimi ortadan kaldırmak için savunma mekanizmalarını kullanırız. Walter White, Heisenberg'in gücünün verdiği hazzın esiri olmuştur. Savunma mekanizmalarını işleterek, çeşitli gerekçelerle her defasında Heisenberg'i yeniden yaratır. Gücünü ve kendisini korumak için bütün kötülüğüyle bu kaotik dünyada cinayetler işler, işlenmesine göz yumar. Bunca olayın içinde iki karakteri aynı anda yaşamaya çalışır. Bir yandan kötücül, barbar, kaotik ve karanlık Heisenberg, diğer yandan da sıradan hayatını sürdüren Walter White. Esas olarak kontrol artık kötünündür.

İnsanın, güçlü olanın hayatta kaldığı bir evrim sürecinden geçerek günümüze geldiğini kabul edersek,  güç sahibi olma istencinin neden bu kadar haz verici olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır. Hayatta kalma refleksine dayanan bu güdü bazen iyi şeyler yapma noktasında motivasyon aracı olarak bir katalizör görevi üstlenebiliyor. Bu güdünün para hırsı, koltuk sevdası gibi birçok alanda güç için her türlü kötülüğü yaptırma gibi yönleri de vardır. Gücü elde ettikçe mevcut durumu sürdürmek  vaya daha fazlasına sahip olmak için sürekli gerekçeler bulunur. Böylece bu haz verici durum yeniden ve yeniden üretilir.

Etrafımız Walter White’tan Heisenberg’e dönüşen insanlarla dolu.