Ferit Demir/Dersim 

Merkezi Dersim’de bulunan Yenigün Kadın Dayanışma Derneği'nin Türkiye genelinde başlattığı “Okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz yemek” kampanyası büyük destek görürken bugün konuyla ilgili olarak Dersimli kadınlar ile birlikte basın açıklaması yapan Yenigün Kadın Dayanışma Derneği yöneticileri, TBMM başkanlığına ve siyasi partilere çağrıda bulunarak bütçe görüşmelerinde okullarda çocuklara bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için bütçeden pay ayrılmasını talep etti.

Dersim’deki birçok siyasi parti ile STK’nın destek verdiği kampanya için Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar adına Yengün Kadın Dayanışma Derneği sözcüsü Av. Çağla Yolaşan Kurul tarafından basın açıklaması yapıldı.

IMG-20221209-WA0015

ÇOCUKLAR OKULLARA AÇ GİDİYOR

Basın açıklamasında konuşan Av. Çağla Yolaşan Kurul, Türkiye'de çocukların artık okullara aç gittiğini binlerce çocuğun sağlık sorunu yaşadığını belirterek şunları söyledi; “Bu ülkede çocuklar okula aç gidiyor! Bu ülkede aileler çocuklarının beslenme çantasına bir kuru ekmekten başka bir şey koyamaz halde! Bu ülkede öğretmenler derslerde açlıktan bayılan, hastalanan çocuklar olduğunu anlatıyor! Bu ülkede uzmanlar yetersiz beslenme yüzünden milyonlarca çocuğun sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bilimsel çalışmalarla ortaya seriyor.”

AYLARDIR BİRÇOK İLDE SOKAK SOKAK GEZEREK OKULLARDA 1 ÖGÜN YEMEK İÇİN KAMPANYA YÜRÜTÜYORUZ

İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi

Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Çağla Yolaşan Kurul açıklamasının devamında aylardır birçok ilde sokak sokak gezerek okullarda 1 ögün yemek için kampanya yürüttüklerini belirterek şöyle dedi; “Aylardır ülkenin dört bir yanında “Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır” diyerek sokak sokak, okul okul bir kampanya yürütüyoruz. Yüz binlerce imza topladık, eylemler etkinlikler yaptık, kapı kapı dolaştık. Pek çok kadın derneği, veli derneği, emek ve meslek örgütü ile birlikte çalışmalar yürüttük. Okullarda öğrencilere devlet eliyle sağlıklı yemek verilmesi talebi halkın geniş kesimleri tarafından sahiplenildi. Konuyu gündem etmeyen gazete, televizyon kalmadı. Muhalefet milletvekilleri soru önergeleriyle, kanun teklifleriyle talebimizi mecliste gündeme getirdi. Ve bu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Soruyoruz; çocukların açlığından daha önemli ne olabilir? Soruyoruz; devlet çocukların sağlığını güvence altına almayacak da ne yapacak”

IMG-20221209-WA0015-1

KAMPANYAMIZ SES GETİRDİ BELEDİYELER HAREKETE GEÇTİ KONU TBMM GÜNDEMİNE GELDİ

Kurul açıklamasının devamında okullarda 1 öğün yemeğin ücretsiz olarak öğrencileri verilmesi kampanyasının Türkiye genelinde ses getirdiğini birçok il ve ilçe belediyesinin bu konuda harakete geçtiğini ayrıca konunun TBMM gündemine girdiğini de hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Pek çok kentte belediyelerin genel meclislerinde gündeme getirildi talebimiz. Gebze’de “Çocuklar aç falan değil, sosyalistlerin uydurması” denilerek önergeleri reddetti AKP’li belediye başkanı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, vergilerimizle oluşturulan bütçenin kime nasıl dağıtılacağının konuşulduğu Plan ve Bütçe Komisyonunda talebimizi dile getiren muhalefet vekillerine “Abartıyorsunuz, aç çocuk yok” diyebildi AKP’li ve MHP’li vekiller. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ve Eğitim Bakanlığı'nın bütçelerine çocuklara 1 öğün sağlıklı yemek sağlanması için verilen ek bütçe önergeleri bir çırpıda reddedildi.”

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE VE SAĞLIK SORUNUNDA DEVLET DOĞRUDAN SORUMLUDUR

Çağla Yolaşan Kurul açıklamışında aç olarak okullara giden çocukların sağlık sorunu yaşadığını sağlık sorunu yaşayan çocukların sağlıklarından devletin sorumlu olduğunu belirterek şunları dile getirdi; “Asgari ücretin açlık sınırının çok altında kaldığı, kiraların fahiş düzeye ulaştığı, en temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğal gaza gün aşırı zam geldiği ülkede çocukların sağlığı, gelişimi, eğitime katılımı Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamen ailelerin sırtına bırakılmış durumda. Bir kez daha söylüyoruz. Çocukların gelişiminden, sağlıklarından, sağlıklı beslenmeye ulaşmalarından devlet doğrudan sorumlu. Çocukların eğitimden kopmaması, sağlıkları için okullarda ayrım yapılmadan her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi şart. Ve biliyoruz ki çocuklar için kaynak da var imkan da. Şu an meclis genel kurulunda bütçe görüşmeleri devam ediyor. 10 Aralık’ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bütçesi, 11 Aralık’ta Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.”

BİZİM VERGİLERİMİZLE OLUŞTURULAN BÜTÇEDE ÇOCUKLARIMIZIN BESLENMESİ İÇİN PAY AYRILSIN

Kurul açıklamışının son bölümünde, kendi vergileri ile oluşturulan bütçede zenginlerin daha zengin yapıldığını çocukların aç kaldığını belirterek açıklamışını şöyle tamamladı; “Bizim alın terimizle, vergilerimizle oluşturulan bütçenin zenginleri daha zengin etmek için değil, savaş için, holdingleri kurtarmak için, birilerinin bekasını sağlama almak için değil insanca bir yaşamı, güzel bir geleceği hak eden milyonlarca çocuk için kullanılmasını istiyoruz. Kaynakların ve imkanların en temel haklarımız için kullanılmasını talep ediyoruz. Hatırlatıyoruz, hiçbir hak, çocukların geleceğini ilgilendiren hiçbir konu seçimlere havale edilemez. Anayasal güvence altında hakların gereğinin yerine getirilmesi seçim vaadi yapılamaz. Aylardır okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı için mücadele eden, yüzbinlerce imza toplayan, toplamaya devam eden, bu hakkın gereği yerine getirilene kadar da mücadele etmeye devam edecek olan bizler bir kere daha söylüyoruz. Milyonlarca çocuğun geleceği için Meclise çağrımızdır, gereğini yapın, okullarda çocuklara ücretsiz ve sağlıklı yemek için bütçe ayırın. Tüm halka, emek ve demokrasi güçlerine, kadınlara, gençlere de çağrımızdır.”

OKULLARDA ÇOCUKLARA 1 ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK İÇİN BAKANLIĞA SORDUĞUMUZ SORULAR YANITSIZ KALDI

Çocuklara bir öğün öğlen yemeği için yapılan basın açıklamışında söz alarak konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Yönetim Kurulu üyesi Raife Yılmaz, Dersim’de Yenigün Kadın Dayanışma Derneği’nin başlatmış olduğu bu kampanya kapsamında bakanlığa sordukları bazı sorular olduğunu belirterek şunları konuştu; “Ancak bu sorularımız ne yazık ki her zaman olduğu gibi yanıtsız kaldı. Bugün bize gelen verilere göre en az dört çocuktan biri okula aç geliyor. Geriye kalan 3 çocuğun da ekonomik durumu kötü olduğu için artık durum kantinden alınan bir şişe suyun iki çocuk tarafından tüketilmesine dönmüş durumda, okullarda gelen bilgiler bu yönde. Milli Eğitim Bakanlığı 20. Şurasında aldığı tavsiye kararlarından birinde “Çocuklara ücretsiz yemek verilmesi kararı aldı. Ancak bakanlık her alanda olduğu gibi hiçbir tavsiye kararına uymadı ve çocuklara halen okullarda ücretsiz yemek verilmiyor. Bu noktada biz Yenigün Kadın Dayanışma Derneği’nin ve Ekmek Gül’ün başlatmış olduğu bu kampanyasına sahip çıkıyoruz. Bakanlığın acilen yirminci milli eğitim şura kararında ortaya konulan tavsiye kararını uygulamasını bekliyoruz.”