Çevresindeki 10 ilde binlerce canımızı kaybettiğimiz depremin merkezinde belki de hiç olmaması gerekiyor ama aşırı soğuk nedeni ile korunaksız çadırlarda kalamayan depremzedeler hasarlı evlere girmek zorunda kalıyor. 

Metin YOKSU-ELBİSTAN

Elbistan'da dondurucu soğuğa maruz kalan depremzedelerin durumunu anlatan Metin Yoksu Elbistan Cemevi'nin arkasında az sayıda AFAD çadırlarının kurulduğunu göstererek son durumu anlattı. Yoksu, bunun nedeninin ise yaklaşık 3 bin 500 kadar Alevi vatandaşın sivil toplum kuruluşları, Alevi derneklerinin destekleri ve belediyelerin yardımları ile farklı şehirleri göç ettirilmesi olduğunu belirtiyor.

Elbistan'da -15 dereceye varan soğuk havada çadırların koruyuculuk görevini görmediğinin altını çizen Yoksu, araçlarında geceleyen habercilerin kamera ve bilgisayarlarının dahi donduğunu dile getiriyor. 

Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı! Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı!

Depremin ardından soğukla da mücadele etmek zorunda kalan depremzelerin acil şekilde koruyucu konteynerin gelmesini beklediklerini belirten Yoksu, artçı depremlerin devam etmesine rağmen soğuk nedeni ile depremzedelerin cemevi binasına girmek zorunda kaldıklarını söylüyor.   

"KENT MERKEZİNDE EVLERİNE GİREN DEPREMZEDELER GÖRDÜK"

Elbistan içinde de yıkılmamış tek katlı binalarda yaşayan insanları gördüklerini aktaran Yoksu, depremzedelerin deprem korkusuna rağmen dondurucu soğuğa dayanamadıkları için  hasarlı evlerine girmek zorunda kaldığını, çadırların kış günlerine uygun olmadığını dile getiriyor.
 
Yoksu, Elbistan gözlemlerinin içinde çok sayıda bina ankazına hiç dokunulmadığını ve yığıntılarda çok sayıda cansız beden olduğunun konuşulduğunu da söylerine ekliyor.