Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür borusunun patlaması sonucu çevreye siyanür saçan altın madeni işletmesine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden “en üst sınır” olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uyguladı.

SERHAT OZAN YILDIRIM

Yıllarca izini sürdü ve doğal ortamında görüntülemeyi başardı  Yıllarca izini sürdü ve doğal ortamında görüntülemeyi başardı 

Erzincan'ın İliç ilçesinin Çöpler köyü kırsalında 12 yıl önce kurulan Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki Anagold Altın Madeni Şirketi'nin 21 Haziran tarihinde boruları patladı ve 20 ton siyanür etrafa saçıldı. Yaşanan bu durumun ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği’ne bağlı Çevre denetim ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edildi. Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak eğimli arazide aktığı, mevsim itibarı ile alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Ancak söz konusu tespitin analiz raporları ile da teyit edilebilmesi amacıyla çevre laboratuvarı tarafından gerekli analizler yapılmak üzere numuneler alındı.

Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş malzeme toprak yüzeyden sıyırılarak güvenli alana taşındı. Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanırken, ayrıca söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.