Demirtaş'tan HDP'ye seçim eleştirisi Demirtaş'tan HDP'ye seçim eleştirisi

SERHAT OZAN YILDIRIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Tunceli'nin sorunlarının yerinde tespiti amacıyla Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un başkanlığında aralarında milletvekili, parti meclisi üyeleri ile yüksek disiplin kurulu üyelerinin yer aldığı 15 kişilik CHP heyeti Tunceli’ye gelerek çalışmalarına başladı. 

CHP heyeti içinde yer alan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Uşak Milletvekili Özkan Yalım,  Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Hatay Milletvekili Serkan Topal, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Parti Meclisi  üyeleri   Eren Erdem, Pınar Uzun ile Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Saniye Barut’un katılımı ile Sanat Sokağı'nda yapılan basın açıklamasında konuşan CHP heyetinin başkanı Ali Öztunç cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin ekonomi gündemi ile Tunceli’nin sorunları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 ‘BAKAN MI SİTCOMCU MU, KOMEDYEN Mİ’

CHP heyetinin Sanat Sokağı'nda çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirdiği basın açıklamasında  konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Maliye Bakanı Nüreddin Nebati’ye bakan mı komedyen mi anlayamadım diyerek şöyle konuştu: “Genel başkanımız Kılıçdaroğlu’nun hemşerilerine çok selamı var. Biz CHP olarak Türkiye’nin dört bir yerinde çalışma yürütüyoruz. Kuzeyden doğuya, Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Muğla’ya, Muğla’dan Diyarbakır’a kadar milletvekillerimiz ve parti meclis üyelerimizle çalışmalar yapıyoruz. Bugün 15 milletvekili ve parti meclisi üyesi arkadaşlarımızla birlikte Tunceli’ye geldik, şu saatlerde Genel Başkanımız 25 milletvekiliyle Ordu’da temaslarda bulunuyor. Ülke çok kötü durumda, ekonomi bitmiş durumda. Her gün zam geliyor sevgili Tuncelililer. Akşam yatıyorsunuz zam, sabah kalkıyorsunuz zam. Tayip Erdoğan gece rüyasında zam görüyor sabah zam yapıyor. İktidarlar içerisinde milletini düşünmeyen bu kadar zam yapan bir iktidar olmamıştır. Bunu yaparken yanında bir komedyen var biliyorsunuz o da Maliye Bakanı Nebati. Bakan mı sitcomcu mu, komedyen mi bilmiyorum. Bazen düşünüyorum bakan Nebati’yi Maliye Makanlığı koltuğundan alsalar Güldür Güldür Şov'a götürseler gayet başarılı olur çünkü komedyen gibi adam. Geçen sene göreve geldikten yirmi beş gün sonra yani 21 Aralık'ta bir açıklama yaptı. Dedi ki şöyle gözlerinizi kapatıp altı ay uyuyun, altı ay sonra  uyandığınızda başka bir Türkiye olacak. Altı ayın dolmasına on sekiz gün var. Ey Nebati hala uyuyor musun? Her şey kötüye gidiyor sen hala uyuyor musun? Nebati göreve geldiğinde dolar 13 lira 48 kuruştu, bugün 17 lira 20 kuruş. Ey Nebati sen geldiğinden beri dolar yüzde 30 oranında artmış.”

 ‘ERDOĞAN ADAY MISIN’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç açıklamasında  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erkem seçim kararı alarak adaylığını açıklamasının ardından Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adaylığını açıklayacağını belirtirken, Ankara kulislerinde Erdoğan’ın aday olmayacağı söylentilerinin dolaştığını da öne sürerek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Erdoğan ikide bir diyor ya Genel Başkanımıza aday mısın diye? Sanane Erdoğan sen aday mısın? Tayip Erdoğan aday olmayacak diye Ankara’da söylentiler var. Hadi çık açıkla Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı mısın değil misin? Aday sen misin yoksa damadın mı? Damadınsa hangi damadın aday? Ya da sen çekilip Bahçeli’yi mi aday göstereceksin? Bu soruların devamı gelir. İkide bir bize soruyor adayı mısın değil misin diye. Erdoğan adayını açıklasın, seçim kararını alsın, sandığını getirsin işte o zaman görecek Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kimmiş. Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı kim olacakmış görsün. Kararı alsın adayı görsün. Tunceli’den çağrı yapıyoruz. Ey Erdoğan yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa Kasımpaşalıyım diyorsun ya, harbi Kasımpaşalıysan getir sandığı getir erken seçimi bakalım Kasımpaşalı mısın yoksa cesaretini mi yitirdin” 

‘TUNCELİ’DE 100’ÜN ÜZERİNDE MADEN RUHSATI VERİLMİŞ’

Ali Öztunç açıklamasında Tunceli’nin en önemli sorununun çevre tahribatları olduğunu dile getirerek şunları konuştu: “Burası Türkiye coğrafyasının en güzel olan yerlerinden biri. Endemik türleri, vadileriyle, yaylalarıyla, inanç merkezleriyle Tunceli gerçekten her yıl milyonlarca turisti çekebilecek bir bölge. Fakat hükümet ne yapıyor. Sahilleri, koyları ve ormanları sattılar, 128 milyar doları buharlaştırdılar, hazinede para bırakmadılar şimdi gözlerini Tunceli’ye diktiler. Ne yapıyorlar Tunceli’yi maden sahalarına açıyorlar. Yüzün üzerinde maden ruhsatı verilmiş. Yazıktır, günahtır. Maden ruhsatını verdiğin yer inanç merkezi kardeşim. Bir toplumun kutsal gördüğü Munzur’a bu kötülüğü nasıl yaparsın.”
Öztunç konuşmasının sonunda Tuncelililere çağrıda bulunarak, “Seçimlerde el ele verelim, saraydakini indirelim, genel başkanımızı Çankaya Köşkü'ne çıkartalım, Tunceli’de de birinci parti olarak iki milletvekilliğini de biz kazanalım bunun için bizim yanımızda yer alın bize güç verin." dedi.