Evren Demirdaş/Elazığ

Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim

Elazığ’ın merkez Kozova bölgesinde bulunan Fatmalı, Muratcık, Dallıca, Dambüyük, Koruk ve Pirinççi köylerinde pancar ekimi yapan çiftçilere bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi. Gelen yüklü elektrik faturalarının altında kalkamadıklarını ve ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten çiftçiler, yetkililere tepki göstermek amacıyla eylem yapacaklarını açıklamıştı. Çiftçilere gelen milyonlarca liralık faturalara ilişkin konuşan AKP Elazığ Milletvekili Metin Bulut, enerji fiyatlarının yükselmesiyle birlikte çiftçilerin faturalarının yüksek geldiğini kaydetti.

df031df7-97ea-4393-a84d-987e3546e5b0

“Sulama Birliği'nin hiçbir bütçesi yok”

Bölgede yaşanan süreçle ilgili bilgi veren AKP MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Biz Kuzova’da GES projesini ihale ederken şu şartla ihale etmiştik, ihaleyi alan firma işi bitirecek, iki senede işletecek ve elektrik parasını kendisi ödeyecek öyle teslim edecek. Hatta bunu, üçüncü seneye uzattık. Orada elektrik parası ödenmeden vatandaş ekip biçti. Daha sonra süresi dolunca, geçen sene elektrik vermemekle karşı karşıya kalındı. Çünkü oranın sulama birliğinin hiçbir bütçesi yok ve o makinaları çalıştıracak kimse yoktu. Bu sorunlar sonrasında beni çağırdıklarında gittim. Çiftçilerimiz bana, ‘Eğer elektrik vermeyecekseniz biz ekip biçmeyelim çünkü biz pancar ekeceğiz. Eğer elektrik olmazsa su olmaz su olmazsa biz ekemeyiz’ dediler. Biz de, 'Söz ne pahasına olursa olsun biz sizin elektriğinizi sağlayacağız ve en kısa zamanda da sizi bu elektrik yükünden kurtaracak şekilde GES yapacağız’ diye söz verdik. Öyle anlaştık. GES ihalesi de geçen aydı ihaleye çıktı ama maalesef fiyat farklılığından dolayı hiçbir firma ihaleye girmedi.” diye konuştu.

“EPDK başkanıyla görüştüm sorunu çözeceğiz”

Çiftçilere gelen elektrik faturalarının sanayi tipi üzerinden faturalandırılmasını haksızlık olduğunu belirten Bulut, “Enerji fiyatlarının yükselmesiyle birlikte orada çok yüksek faturalar gelmeye başladı ama fatura o kadar değildir. Mesela geçen ay 800 bin liraydı ondan önceki 900 bin liraydı sanırsam. Bu sanayi tipi elektrik ile tarım arasındaki fark ise arasındaki var şu doğru orada bir haksızlık olmuş. Onu da ben EPDK’yla görüştüm çözecekler. Fakat o bu kadar farklı gelmiyor birinde 2,4 lira diğerinde ise 2,8 lira civarında. Öyle yüzde yüzlük bir farktan kaynaklanan bir şey değil. Bu konuyu EPDK başkanına söyledim. Türkiye’de hiçbir sulama birliğinde böyle bir şey yok nasıl olmuşsa burada firma iki yıl çalıştırma koşuluyla aldığı için onun endeksi üzerinde okuyorlarmış onu da düzelteceğiz” ifadelerini kullandı.