Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından beri oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 957'ncı hafta eylemlerine Dersim’den İnsan Hakları Derneği(İHD) Dersim Şubesi ve STK’lar ile Siyasi Parti Temsilcileri, destek vermek istedi. 

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen grup, Seyit Rıza Meydanı’na yürümek isterken polis ablukaya aldı. Polis ekipleri, Tunceli Valiliği'nin dün akşam saatlerinde almış olduğu 1 gün süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşü gibi etkinliklere yasak getirildiğini söyleyerek basın açıklamasına izin vermedi. Grup, açıklamayı engellemenin hukuksuz olduğunu belirterek yürümeye devam etti. Bu sırada polis ekipleri sert müdahalede bulundu ve arbede çıktı.

YSP, Sarım Havzasının Doğal Sit Alanı ilanı edilmesini istedi YSP, Sarım Havzasının Doğal Sit Alanı ilanı edilmesini istedi

Yaşanan arbedenin ardından polis aralarında İHD Başkanı Gürbüz Solmaz, EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, İHD yöneticilerinin ardından 7 kişiyi gözaltına aldı. Polisin sert müdahalesine bölgedeki vatandaşlar tepki gösterdi. 

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğü öğrenilirken geçtiğimiz haftada aynı basın açıklamasına polis müdahelede bulunarak 6 kişiyi gözaltına almıştı.