Vatandaşların bir kısmı Anayasa Mahkemesi'nin HDP’nin hesaplarına bloke koymasından haberdar olmadığını söylerken, bazıları görüşünü açıklamak istemedi. Birçok vatandaş ise HDP hesaplarına bloke konulmasını demokratik bulmadıklarını belirttiler.

Mahsun GÜLHAN/ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da sokaklarında görüşlerine başvurarak mikrofon uzattığımız vatandaşlar çoğunlukla HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarması gerektiğini, adayın da Selahattin Demirtaş olmasını istediklerini belirttiler. Birçok vatandaş gibi HDP’nin hesaplarına bloke konulmasının yanlış bulduğunu savunan Mustafa Bulut şu görüşleri dile getirdi: “İnsan bir düşmanını zayıflatmak için parasına el koyarsın, türlü türlü iftira atarsın. Bugün HDP bütün siyasi partilerin korkulu rüyası olmuştur. Türkiye’ye tek demokrasi getirecek olan parti ise HDP’dir.”
HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkartması gerektiğini belirten Halil Özkaya: “Ben HDP için tek bir açıklamada bulunacağım. Ben Arab’ım ama Selahattin Demirtaş Kürt’tür ben onu çok severim. Çok kültürlü bir insan tek hatası keşke farklı bir partide olsaydı. Ya da bu partiyi o kadar kötülemeselerdi. Bu partiden bir zarar görmedik. Partiyle teröristi bir tutuyorlar. Parti farklı bir şey terörist farklı bir şeydir. Benim konuşacaklarım bu kadar.”

HDP’nin Türkiye’de var olan bütün siyasi partiler gibi bir siyasi parti olduğunu ifade eden Sinan Çiçek: “Anayasaya göre siyasi partilerde herkes kendi cumhurbaşkanını seçebilir. HDP’nin hesaplarına bloke konulmasını ise tasvip etmiyorum. Hiçbir parti için tasvip etmiyorum,  doğru olan bir şey değil. Konunun detaylarına inersek bunun sebepleri vardır. Sonuçta bu paranın terör örgülerine aktarıldığı düşünüldüğü için böyle bir bloke konuluyor. Aslında onun teferruatını devlet büyükleri daha iyi biliyor.”

urfasokak12802

HDP kararlarını doğru bir şeklide alırsa cumhurbaşkanı adayı çıkarmasının bir sorun olmadığını belirten Mustafa Tunç: “Diğer partiler nasıl aday çıkarıyorsa HDP de aday çıkarabilir. Bunun aday çıkarması hiçbir rahatsızlık vermez. HDP’nin hesaplarına neden bloke konulduğunun içeriğini biz bilmiyoruz. Diğer partilere belirli bir para yatırıldığını biliyoruz. Bunu da devletin kabul ettiği bir partidir. Bence bu blokenin kaldırılması daha iyi olur.” dedi.

Türkiye’de 6-7 milyon seçmeni olan bir partinin kapatılmasının doğru olmadığını söyleyen Remiz Aksu şu ifadelerde bulundu. “HDP kesinlikle aday çıkarmalıdır. Eğer HDP’nin terörle bir bağlantısı varsa hesaplarına bloke konulsun. O devletin bileceği bir şeydir.”
HDP’nin bir cumhurbaşkanı aday çıkarmasının kendisi için bir önemi olmadığını ifade eden Raşit Telli, “HDP’nin hesaplarına bloke konulmasında haberim yok.”

"HDP'DE ADAY ÇIKANLAR İÇERİ GİRİYOR"

HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarmamalı diyen Ali Ekinci: ”Çünkü bir aday çıkardığı zaman içeri giriyor. Eğer bir konuda açıklama yaparsak biz de onların yanına gidebiliriz. HDP’nin hesaplarına bloke konulması ise kesinlikle yanlış bir karardır. Eğer o partinin PKK’yla bir ilgisi varsa o partinin hiç açılmaması gerekiyor. Türkiye’de zaten demokrasi ve adalet olmuyor. Ekonomi dibe vuruyor.”

Kılıçdaroğlu: Ne sarayıyla ne çeteleriyle hizalanacağım Kılıçdaroğlu: Ne sarayıyla ne çeteleriyle hizalanacağım

Bu seçimlerde oy kullanmayacağım, kimseyi kabul etmeyeceğini anlatan Mustafa Topçu “Bu seçimlerde kimseye oy vermeyeceğim.”

Bu seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak Selahattin Demirtaş’ı aday görmek istediğini söyleyen Ömer Şeker: “HDP’ye karşı bir kuyruk yarası var. Biz Kürdüz. Onlar Türkler bizi neden dışlıyorlar. Demirtaş halkı için bir şey yapmaya çalıştı ona izin vermediler. Boş yere cezaevine koydular. HDP’nin hesaplarına bloke konulmasını ise hiç duymadım. Şimdi ben konuşursam sabah evime şafak operasyonu yapacaklar.”    

HDP’nin muhakkak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarması gerektiğini ifade eden Salih Demir, "Erdoğan kendisine rakip olacak kişilerin hepsini içeriye tıkıyor. Bunu herkes biliyor. HDP’nin hesaplarına bloke konulması resmen halka gasptır. İnsanlığa halka, hukuka aykırıdır. AKP’nin amacı da budur.”

TÜRKİYE'YE TEK DEMOKRASİ GETİRECEK PARTİ HDP'DİR

TBMM çatısı altında bulunan tüm siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı çıkarması gerektiğini anlatan Mustafa Sütçü: “HDP’nin değerinin anlaşılması için aday çıkarmalıdır. Benim gönlümde yatan aslan Selahattin Demirtaş var. HDP’nin hesaplarına bloke konulmasına ise insan bir düşmanını zayıflatmak için parasına el koyarsın türlü türlü iftira atarsın. Bugün HDP bütün siyasi partilerin korkulu rüyası olmuştur. Türkiye’ye tek demokrasi getirecek olan parti ise HDP’dir.” dedi.