Dersim’de karla kaplı 2 bin 600 rakımlı Meydan Dağı’na çıkan dağcılar, tırmanış yaptıkları esnada aniden ayıya denk geldi. Dağcıları ayıdan tırmanışa yanlarında götürdükleri iki kangal köpeği korudu.

Serhat Ozan Yıldırım- Tunceli

Kangal köpeklerinin ayıyı uzaklaştırdığı anlar dağcılar tarafından kaydedildi.

Dersim’de kar yağışıyla beyaza bürünen dağlar, kentteki ve bölgedeki dağcılar tarafından tırmanış için tercih edilmeye başlandı. Kentteki dağcılar, her yıl kış mevsiminde geleneksel olarak yaptıkları Pülümür ilçesinde K2 olarak adlandırılan 2 bin 600 rakımlı Meydan Dağı tırmanışını gerçekleştirdi.

Habertürk, 'Annem karne hediyesi et aldı' haberinin muhabirini kovdu Habertürk, 'Annem karne hediyesi et aldı' haberinin muhabirini kovdu

medandagi2

KÖPEKLER AYIYI DAĞCILARDAN UZAKLAŞTIRDI

Zirve,dik ve buzlu olduğu için dağcılar tırmanışta kazma kullandılar. Zorlu tırmanış esnasında 10 kişilik dağcı grubunun karşısına bozayı çıktı. Yarım metrelik karda bozayı dağcılara doğru gelirken, yanlarındaki 2 Kangal köpeği uzaklaştırdı.  Bu anlar, dağcı Erdoğan Çiçek tarafından görüntülenirken, kara bata çıka kaçan ayı da bir süre sonra gözden kayboldu.

meydandagi3

Dağcıların zirveye doğru zorlu yolculuğu da Akın Gedik tarafından havadan drone ile görüntülendi.

Parkurun zorluğundan bahseden dağcı Hikmet Gökmen,” Bugün 10 kişilik arkadaş grubumuzla meydan dağına çıkmayı tercih ettik. 6 buçuk 7 saatir zirveye çıkıyoruz. Zirve buzlu zeminde sert olduğu için kazmalarla çıktık. Çok keyifli bir yolculuktu. Tırmanış esnasında bir çok yaban hayvanıyla karşılaştık” dedi.

meydandagi4