Fırat BULUT/BİNGÖL

Demokratik Bölgeler Partisi ( DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Yeşil Sol Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu, HDP, DBP, Yeşil Sol Parti Bingöl İl Eşbaşkanları Bingöl'de gazetecilerle bir araya geldi. 

“TÜRKİYE’NİN HANGİ NOKTAYA EVRİLECEĞİ’NİN SEÇİMİ” 

Ülke açısından çok kritik ve sonuçları itibariyle de çok önemli olan 14 Mayıs seçimlerini geride bıraktıklarını söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, ikinci tur seçimlerinin de Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek bir nitelikte olduğunu ifade etti. Bayındır şöyle konuştu: “Pazar günü Türkiye halkları önümüzdeki süreci ve Türkiye'nin hangi noktaya everileceğine ilişkin cumhurbaşkanlığı seçiminde kritik rol oynayacak olan adeta bir rejimin değişip değişmemesi gerektiğine ilişkin seçimde oy kullanacak.” 

“BÖLGEDE DEVLET KURUMLARI İKTİDAR LEHİNE SEÇİM ÇALIŞMASI YÜRÜTÜYOR” 

HDP ve Yeşil Sol Parti olarak 14 Mayıs seçimlerine eşit koşullarda girmediklerini dikkat çeken Bayındır “Özellikle bölgede yürüttüğümüz seçim kampanyasında karşımızda iktidarı temsil edilen partilerden ziyade ağırlıklı olarak gerek kamu görevlilerinin, gerekse de devlet kurumlarının bir bütün olarak karşımızda bir seçim çalışmasını yürüttüğü bir dönemi geride bıraktık. Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken de özellikle bölge açısından bu gerçeklik hala hakikatini koruyor. Yani bugün de cumhurbaşkanlığı seçimine giderken karşımızda iktidarın bir seçim çalışmasını yürüttü değil bunun yerine kamu görevlilerinin özellikle bölgede açık bir şekilde bir siyasi parti lehine, iktidar lehine adeta taraf tutarak pozisyon alarak ve bu konuda kamu kurumunun baskı gücünü de kullanarak cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz.” dedi. 

“SEÇİMLERDE STRATEJİK BİR TUTUM TAKINDIK” 

Seçimlere ilişkin stratejik bir tutum takındıklarını söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Bayındır şöyle konuştu: “Karşımızda evet bir iktidar var zorla ülkeyi yönetmek isteyen, baskıyla yönetmek isteyen, antidemokratik uygulamalarla yönetmek isteyen demokrasinin, özgürlüklerin ve hukukun bir bütünüyle askıya alındığı ve bu konuda ısrar eden bir iktidar gerçeği karşımızda söz konusu. Tabii bizler Yeşil Sol Parti olarak Halkların Demokratik Partisi olarak özellikle ülkenin demokrasiye olan ihtiyacını, hukuka olan ihtiyacını, eşitliğe özgürlüğe ve adalete olan ihtiyacını gözeterek ve bu konuda stratejik bir tutum takınarak gerek 14 Mayıs seçimlerinde gerekse 28 Mayıs'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde tutumumuzu açık bir şekilde ortaya koyduk.” 

“BOYKOT TARTIŞMALARININ BİZİM AÇIMIZDAN KARŞILIĞI YOK” 

Kamuoyunda yürütülen boykot tartışmalarını da değerlendiren Bayındır bölge halkının sandığa gidip gitmeme konusundaki tartışmalarına da değindi. Bayındır boykot veya sandığa gitmeme tartışmalarının kendileri açısından karşılığının olmadığını belirterek, “28 Mayıs'ta da bölge halkının çok güçlü bir şekilde cumhurbaşkanlığı seçimine, sandıklara gidip özellikle iktidarın yaratmış olduğu antidemokratik uygulamalara karşı bugün Erdoğan'ın şahsında sembolize edilen bu rejime karşı demokrasiyi, özgürlüğü, insan haklarını, eşitliği ve adaleti, bunların imkan ve olanaklarını ortaya çıkarabilecek tutumunu çok açık bir şekilde ve en güçlü bir şekilde ortaya koyacak. Biz buna inanıyoruz.“ diye konuştu. 

“KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK VERECEĞİMİZİ İLAN ETTİK” 

HDP ve Yeşil Sol Parti olarak tutumlarının açık ve net olduğunu söyleyen Bayındır, “28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan'ın yaratmış olduğu siyasi toplumsal ve ekonomik tahribatı gidermek ve Türkiye halklarının demokrasi lehine özgürlükler lehine yolunu ve önünü açabilmek bağlamında ve bu konuda tarihsel sorumluluğumuzu bilerekten Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğimizi ilan ettik.

Elbette ki Türkiye'deki askıya alınmış olan hukukun, demokrasinin, insan haklarını tek başına Kemal Kılıçdaroğlu'nun sırtına bindirmediğimizi ve bu konuda Türkiye halkları olarak özellikle Kürtler olarak bu konuda elbette ki temel sorumluluğu ondan beklemediğimizi çok açık yürekle biliyoruz. Bu konuda ülkeye özgürlük, adalet, eşitlik ve barış gelecekse, onurlu bir barış gelecekse bunun halkların özgür eşit bir şekilde mücadelesi ve direnişiyle olabileceğini inanıyoruz.” diye konuştu. 

“AKP BÖLGEDE TABELA PARTİSİ HALİNE GETİRİLMİŞTİR” 

Demirtaş'tan idam sözlerine yanıt Demirtaş'tan idam sözlerine yanıt

Bölgenin seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerde de bulunan DBP Eş Genel Başkanı Bayındır, “AKP'yi , iktidarı bölgenin genelinde yüzde 20 -25 bandına çekerek adeta bir tabela partisi haline getirmiştir. Ve Erdoğan'la sembolize eden cumhurbaşkanlığı rejimini, sistemini de yüzde yetmiş ortalama oy oranıyla bölgenin bu sistemi artık kabul etmediğini, bu sistemi benimsemediğini ve Türkiye'den demokrasiyle yine özgürlükler ve onurlu bir barış lehine önünün açılması gerektiğine ilişkin bölge halkı tutumunu çok net bir şekilde ortaya koymuştur.“ ifadelerini kullandı. 

“KILIÇDAROĞLU- ÖZDAĞ PROTOKOLÜNÜ ELEŞTİRİYORUZ“ 

Gazetecilerin Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ arasında uzlaşılan protokol sonrası CHP ile herhangi bir temasları olup olmadığı konusundaki sorularını da yanıtlayan Bayındır herhangi bir temas olmadığını söyledi.

Yapılan protokola ilişkin en güçlü şekilde eleştirilerini ortaya koyduklarını hatırlatan Bayındır şöyle devam etti: “Bizler açısından yüzde 1 tabanı olan bir parti ile yapılan bir protokoldan ziyade Kemal Kılıçdaroğlu’nun 85 milyona seçim süreci boyunca Türkiye halklarına verdiği siyasi tutumdur esas aldığımız. Özellikle temel meselelerin çözümüne ilişkin ortaya koyduğu siyasi tutumdur. Dolayısıyla bizler açısından en büyük bağlayıcı nokta burası. Elbette gerek Sinan Oğan’ın temsil ettiği milliyetçi, ırkçı zihniyet gerekse de Kemal Kılıçdaroğlu ile yapmış olduğu protokolün içeriğini benimsemediğimizi ve buna ilişkin çok net tutum aldığımızı eleştirdiğimizi ifade etmekte yarar görüyoruz. Fakat bugün Türkiye’nin karşı karşıya kalmış olduğu atmosfer ortaya çıkan protokolün çok çok ötesinde. Dolayısı ile bizler bu protokole değil bu protokol üzerinden farklı bir makas değişikliği değil Türkiye halklarının önümüze koyduğu özgürlük demokrasi ve adalet arzusu ve arayışını esas alarak ve en büyük protokolün aslında bu olduğunu benimseyerek bu tutumumuzda ısrar ettik ve devam ediyoruz.” 

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve beraberindeki heyet basın toplantısı sonrası esnaf ziyareti gerçekleştirerek ikinci tur seçim çalışmalarını devam ettirdi.