Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunarak "Hepimizin amacı, bu makamı gerçek sahibine yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim amaçtan sapmak anlamına gelir." dedi.

Seçim sürecinin hızlandığı şu günlerde Demirtaş, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaşanan tartışmalara ilişkin demokrasi uyarıları yaptığı bir tweet zinciri paylaştı. 

"Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip koltuğunu almak için seçime gidiyoruz" diyen Demirtaş, muhalefete seslenerek "Bu kritik döneme koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Hepimiz sorumluluk alıp fedakarlık yapmalıyız" dedi.

Demirtaş paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Yeter be yeter artık Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Yeter be yeter artık

"Bu kritik dönemde, demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yeniden inşasında görev ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur.

Siyasi yasak veya kapatılma tehdidi altında olanlar dahil her siyasi aktörün, ülkenin demokrasiye geçmesi için seçim öncesinde veya sonrasında kendisine düşecek görevlere hazır olması gerekir.

İçinde bulunduğumuz kritik döneme yetki veya koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Türkiye Cumhuriyeti hepimizindir, dolayısıyla hepimiz sorumluluk alarak halkın yararı için fedakârlık yapmakla görevliyiz.

Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ideallerinin peşinde koşmak halka karşı onur borcumuzdur.

Geleceği sağlıklı şekilde inşa etmenin biricik yolu, tam demokrasiyi kurumsal hale getirmektir. Bu nedenle, demokrasiye inanmış tüm partiler ve siyasi liderler bu sürecin doğal parçasıdırlar. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir.

Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır. Bu yaklaşımla herkes kazanacak, 85 milyon kazanacak. Selamlar, sevgiler…"