Deprelerde 11 il ve 10 bin kadar köyün depremden yoğun olarak etkilendiğini anlatan AFAD Başkanı Yusuf Sezer, kuru gıda ve hijyen malzemeleri yardımlarının sürmesi için duyuru yaptı.

Kimseyi aç açıkta bırakmayacaklarını söyleyen Sezer, ardından 2 ay içinde verilecek konteynerde öncelikle kimlerin kalabileceğini sıraladı. 

AFAD Başkanı Sezer, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek Kahramanmaraş depremlerine ilişkin son çalışmaları anlattı.

20 BİN 870 BİNADA ENKAZ ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 20 bin 870 binada enkaz çalışması yürütüldüğünü bildirirken, Hatay'da 15 binada da arama-kurtarma çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi. 

Sezer, "Kuru gıda ve hijyen malzemeleri noktasında vatandaşlarımızın yapacakları yardımlara devam etmesini önemle istirham ediyoruz" dedi.

YSP, Sarım Havzasının Doğal Sit Alanı ilanı edilmesini istedi YSP, Sarım Havzasının Doğal Sit Alanı ilanı edilmesini istedi

"EŞYA ALMA AMAÇLI BİNALARA GİRMEK YASAK"

Şu ana katar 6 binden fazla artçı deprem olduğunu hatırlatan Sezer, "Dünde bir genelge ilettik. Özellikle ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalar var. Vatandaşlarımızın bu binalara girip eşya taşıma yönünde faaliyette bulunmasının yasak olduğunu belirtmek isterim. Kendi güvenlikleri açısından. Artçı sarsıntılar bölgede halen devam ediyor." dedi. 

11 İL, 11 KÖY ETKİLENDİ, KURU GIDA VE HİJYEN MALZEMELERİ GEREKLİ

Sezer açıklamasında yardım çağırısı da yaptı: Deprem bölgesi geniş bir alan. Hemen hemen 10 bine yakın köyümüzün etkilendiği yine 11 ilimizin yoğun bir şeklide etkilendiği bir depremden bahsediyoruz. Yardım faaliyetleri devam ediyor. Yardım faaliyetlerinin kısa değil uzun vadede devam etmesi önem arz ediyor. 

Özellikle kuru gıda ve hijyen maddeleri noktasında vatandaşlarımızın yardımlarının devam etmesi önemli, bölgede şu an ihtiyaç var. Devam etmesini önemle istihram ediyoruz. 

100 BİN KONTEYNER 2 AY İÇİNDE GELECEK, PEKİ KİMLER KALACAK?

"Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız, herkese bakınma hizmeti sunacağız." diyen Sezer, konteynerlerde kalabilme şartlarını sıraladı. Sezer şöyle konuştu: Konteyner kentler kurulmaya devam ediyor. İlk hedefimiz sadece AFAD olarak 2 ay içerisinde 100 binin üzerinde konteyneri kurmak. Alt yapı çalışmaları büyük oranda devam ediyor. Burada barındırılacak vatandaşlarımız konusunda da yıllardır uyguladığımız bir öncelik sıramız var. Sırasıyla oturmakta olduğu evi, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edilip, oturacak başka bir evi olmayanlardan, yine şehit yakınları, 6 yaş ve daha küçük bebeği olanlar, hamileler, hanede yatalak ve ağır hastası olanlar, engelli bireyi olanlar, 65 yaş üstü bireyi olanlar, sosyal ve ekonomik destek kapsamında olanlar sıralaması na bakarak bir öncelik sıralamamız var.