Meh

 Grevde olan Fırat Aksa işçilerinin basın bildirisi: 

İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi

Mehmet Bidav

Basına ve Kamuoyuna

Bugünkü basın açıklamamıza başlamadan önce direnişimizin 27. gününde, Agrobay’a direnen inatçı Sera İşçilerine, Başpınar’da mücadele büyüten Tekstil İşçilerine, her türlü engellemeye rağmen yılmayan Trendyol Depo İşçilerine, Doruk Madencilik’te yeraltında açlık grevi yapan madencilere, günlerdir sarı sendikaya taslak nerede diye soran metal işçilerine, Sputnik grevcilerine ve son olarak sokaklarda her fırsatta sesini yükselten özel sektör öğretmenlerine selamlarımızı yolluyoruz!

Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alabilmek için verdiğimiz mücadelenin 1. ayının bitmesine birkaç gün kaldı.

Biz 1 aydır hakkımızı ararken sesimizi duyurmak için bu sokağa 4.’ye geliyoruz. Emin olun Fırat Aksa yöneticilerine buraya geldiğimizden daha fazla gitmiş taleplerimizi iletmişizdir. Ama gelgelelim ki bugün yine buradayız. İl müdürüne gidiyoruz müdür çözüm bende değil diyor, bölge müdürüne gidiyoruz sorunlarınızı yok yarın yok öbür gün ileteceğiz diyor. Televizyon kanalları, sosyal medya, bu kentin sokakları, 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’ndeki enerji işçileri bizi duydu. Ama daha sesimizi bir türlü sorunu çözecek olanlara duyuramadık. Daha duyurmak için ne yapmamız gerek diye düşünürken Bölge müdürüyle görüşmeden dönüş yolundayken 17 arkadaşımız yalan ifadelerle işten çıkarıldı.

Fırat Aksa yöneticileri sorunun çözümünü yıllardır emek veren işçilerini işten atmakta buldu. İşçilerinin üzerine araç sürerek ezmeye çalışan Müdür Yardımcısı Mehmet Ertekin işine devam ederken arkadaşlarını korumak için müdahale eden işçiler tazminatsız işten çıkarıldı. Hiç pişman değiliz. Biz bu yola hep beraber çıktık. Asla da geri dönmeyeceğiz.

İlk önce halkı mağdur edip bizimle karşı karşıya getirmek istediler başaramadılar. Tebligatlar yolladılar yılmadık, en son arkadaşlarımızı işten attılar sinmedik. Bundan sonra daha da yan yana daha da dik duracağız. Burdan duymuyorsanız Kazancı Holding’e de gideceğiz. Madem müdür bu kadar vasıfsız yöneticiler bu kadar yetkisiz biz muhataplarımızı bulana kadar gideceğiz.

Halkın her ay yüksek faturalarla cebini yakan, bu ekonomik krizde kendi işçilerini işten atan bu şirkete karşı beraber mücadele edersek kazanacağız. Bizi kurtaracak olan dayanışmamızdır. Halkımızdan tek isteğimiz bu süreçte Aksa’nın yalanlarına inanmayarak tepkilerini göstermeleridir. Hakları olan enerjiyi fahiş fiyatlara alırken şimdi de kesintiler yüzünden hepimiz sorunlar yaşıyoruz. Bunun sorumlusu biz işçiler değil Fırat Aksa Tunceli İl Müdürlüğünden başlayarak en üst yönetici kademesine kadar o koltuklarda oturanlardır. Günü geldiğinde o faturayı bize kestirenler o enerjiyi sıkıntısız bir şekilde insanlara sağlamak zorundadır. Herkesi hakkını aramaya ve direnen işçilerle her zamankinden daha fazla dayanışmaya davet ediyoruz. Fedaş işçisi kazanırsa bu halk kazanacak!

Birleşmiş Bir Halkı Hiçbir Şirket Yenemez!

Yaşasın FEDAŞ İşçisinin Onurlu Ekmek Kavgası!

Kahrolsun Ekmeğimizle Oynayanlar!