Orhan Kurul/Dersim

Dersim Kadın Platformu, Şırnak'ın Uludere ilçesinde katledilen Firdevs Babat için basın açıklaması yaptı. Sanat Sokağı'nda toplanan kadınlar Seyit Rıza Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında konuşan HDP İl Başkanı Nazlı Çelik, Babat'ın AKP-MHP iktidarının özel savaş politikaları kapsamında öldürüldüğünü söyledi. Çelik, tutuklanan sanatçı Gülşen'in yanında olduklarını da ifade etti. 

Recep Tayyip Erdoğan: "85 milyon kazandı" Recep Tayyip Erdoğan: "85 milyon kazandı"

'Gün geçmiyor ki bir kadın öldürülmesin'

Firdevs Babat'ın öldürülmesinin hemen sonrasında bir erkeğin üç kızını ve eşini katlettiğini de hatırlatan Çelik, "Erkeğin burada sığdırılacağı kalıp psikolojik sorunları vardır, olacaktır" diye konuştu. AKP-MHP iktidarının, bu tarzı koruduğunun apaçık ortada olduğunu söyleyen Çelik "Ön kapıdan tutup, arka kapıdan salıverme. Bu ülkede gün olmuyor ki, bir kadın öldürülmesin, şiddete, tacize, tecavüze, cinsel istismara uğramasın. Bu durumlarda kadının bedeni üzerinden hüküm süren erkek devlet anlayışı, kadın bedenini teşhir eden bir zihniyetle iktidarını korumaya devam ediyor." dedi. 

'Ovacık'ta yaşanan şiddeti kınıyoruz'

Dersim'in Ovacık ilçesinde de bir kadının bir kolluk kuvveti tarafından darp edildiğini söyleyen Çelik, "Ovacık'ta geçtiğimiz günlerde komşusu olan kolluk kuvveti tarafından, hayvanlara sahiplik ettiği ve beslediği için hakarete ve şiddete uğrayan H.B isimli kadın arkadaşımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu şiddeti kınıyor ve Dersim'de var olan hayvan derneklerine de çağrı yapıyoruz" dedi. 

'Gülşen yalnız değildir' 

Sanatçı Gülşen'in tutuklanmasını da kınayan Çelik, "AKP-MHP iktidarının hazmedemediği, kadının dilini yok saydığı, sahnede kadın bedeni üzerinden tartıştırılan tüm sanatçı kadınların yanında olduğumuzu belirtiyor, Gülşen'e sözde halkı kin ve düşmanlığa sevk suçundan soruşturma açılmasını hukuki bulmuyoruz. Sırf iktidarın düşüncelerine yakın olmayan söylemlerinden dolayı tutuklama kabul edilemez. Gülşen yalnız değildir" diye konuştu.