Orhan Kurul/Dersim 

27 Ağustos günü gece saatlerinde çarşı merkezi Cumhuriyet Caddesi'nde seyir halindeki araç içinde bulunan 4 kişinin yolda yürüyen bir kadını taciz etmesi sonrası yaşanan arbede sırasında araç içinde bulunan 23 yaşındaki Onur A. isimli sivil şahıs yanında bulunan uzman çavuşun silahını alarak, etrafta doğru rastgele ateş açmıştı. Kalabalığa doğru ateş açan Onur A. (23) olay sonrası gözaltına alınarak savcılık sorgusundan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı Onur A.’nın serbest bırakılmasına itiraz ederek tutuklanması talebiyle Tunceli Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu . Başsavcılığın itirazını değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği itirazı yerinde bulurak Onur A.’nın tutuklanmasına karar verdi. Onur A. alınan ifadesinde, araçta bulunan herkesin alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında olduğunu itiraf etti. 

UZMAN ÇAVUŞUN SİLAHINI ALIP VATANDAŞLARA DOĞRULTMUŞTU 

Geçtiğimiz gün Dersim’de şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyen kadına, araç içerisinde bulunan kişiler sözlü tacizde bulunmuş, tacize uğrayan kadının bağırması üzerine çevrede bulunan vatandaşlar, araç içerisinde uzman çavuşların da olduğu şahıslara tepki göstermişti. Araç içinde bulunan şahıslardan biri araçtan inerek tacizde bulundukları kadına ve etrafta bulunan vatandaşlara araç içerisinde bulunan uzman çavuşlardan birinden aldığı tabancayı doğrultmuş, ardından da gelişigüzel tabancayla 3 el ateş etmişti.  

Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e anlamlı ödül Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e anlamlı ödül

SAVCILIK SERBEST BIRAKILMAYA İTİRAZ ETTİ

Olayın ardından başlatılan soruşturma neticesinde şüpheli Onur A. ve araçta bulunan diğer şahıslar gözaltına alınmış ardından da serbest bırakılmışlardı. Serbest bırakılmaya itiraz eden savcılığın itirazı kabul edildi ve şüpheli Onur A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Onur A. alınan ifadesinde, “Olay anında hepimiz alkollü ve uyuşturucu madde etkisi altındaydık.” ifadelerini kullanarak suçsuz olduğunu iddia etti. 

‘ADLİ KONTROL TEDBİRİ BU AŞAMADA YETERSİZ KALIR’

İtirazı değerlendirip kabul eden Sulh Ceza Hakimliği, dosyada yer alan belgeler incelendiğinde kuvvetli suç şüphesinin var olduğunu, isnat edilen suçlamanın CMK 100/3'de sayılan suçlardan olduğunu delillerin henüz toplanmamış olduğunu, şüphelinin delilleri karartma, tanık-mağdur ve şikayetçiye baskı yapma ihtimalinin bulunduğunu, suç vasfının mevcut hal itibarı ile şüpheli lehine değişme ihtimali bulunsa dahi şüphelinin eylemine uyan suçlar için de tutuklama şartlarının oluştuğu gerekçeleri ile soruşturmanın halen devam ettiğini, şüphelinin üzerine atılı suç için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı nazara alındığında CMK'nın 109. maddesinde belirtilen adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz kalacağını ve tutuklama tedbirinin bu aşamada Anayasanın 13. maddesi kapsamında gerekli, ölçülü ve orantılı olacağı kanaatine varıldığını belirterek, tutuklama talebinin kabul edildiğini söyledi.

KAN ÖRNEKLERİ TAHLİL İÇİN LABORATUVARA GÖNDERİLDİ

Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler 2 uzman çavuş ve iki sivil vatandaşın içinde bulunduğu aracı olaydan sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürerek detaylı aramadan geçirdi. Yapılan araması sonrası araç içinde uyuşturucu madde ele geçirilirken araç içinde bulunan ve bir kadını taciz eden 2 uzman çavuş ile 2 sivilin kan örnekleri alınarak kanlarında uyuşturucu bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla laboratuvara gönderildiği öğrenildi. Bu arada Tunceli Valiliği olaydan sonra yaptığı açıklamada 2 uzman çavuş hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirtim ve 2 uzman çavuşun da açığa alındığı belirtilmişti.