Orhan Kurul/Dersim

Covid-19 vakalarında artış devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü de vaka sayılarının her geçen gün arttığını ifade eden açıklamalarda bulunuyor. Tatilin başlamasıyla kalabalıklaşan Dersim’de de vaka sayılarında ciddi bir artış söz konusu. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şubesi Başkanı Kahraman Yürük “Pandemi bitmedi bütün hızıyla ile devam etmektedir” diyerek gerekli tedbirlerin alınmaya devam edilmesi çağrısında bulundu.

‘GÜNLÜK VAKA SAYISI 50 CİVARINDA’

Dersim genelinde günlük vaka sayısının 45-50 civarında olduğuna değinen Yürük “Bu sayı şehrin nüfusuna oranla önemsenmesi ve önlem alınması için oldukça büyük bir sayı. Dünya genelinde aşıya ulaşımdaki eşitsizliğin yarattığı eksik bağışıklığın ve kontrol önlemlerinden erken vazgeçilmesinin sonucu olarak ortaya çıkan yeni varyantlar nedeniyle bitmek bir yana; pandemi tüm dünyada, dalgalar halinde çok sayıda insanı etkilemeye devam ediyor” dedi.

‘POZİTİFLİK ORANLARI BELİRGİN OLARAK ARTMIŞTIR’

Haziran ayının ortalarından itibaren İstanbul başta olmak üzere ülkede de yeni bir dalganın başladığını ve şu anda bu dalganın hızlandığını söyleyen Yürük “COVID-19 polikliniklerine başvuran kişi sayısı ve pozitiflik oranları belirgin olarak artmıştır” diye konuştu.

Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e anlamlı ödül Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e anlamlı ödül

‘TIRMANMA DÖNEMİNE GİRDİĞİMİZ GÖRÜLMEKTEDİR’

Ülkedeki artışın Dersim’de de yoğun bir şekilde hissedildiğine değinen Yürük, “Geldiğimiz noktada bu dalganın hızlı tırmanma dönemine girdiğimiz görülmektedir. Olgu sayılarındaki artışın henüz ölüm sayısına yansımamış olması, hastalığın hafif seyrettiği algısı toplumda rehavetin devam etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şu anda etkili olan, üstelik bir önceki Omikron alt varyantından daha bulaşıcı ve bağışıklıktan daha fazla kaçma özelliği olduğu bilinen BA4/5 Omikron alt varyantının da kısa sürede binlerce insanı öldürebileceği bilinerek önlemler alınmalıdır.” dedi.

'PANDEMİ BİTTİ’ ŞEKLİNDE AÇIKLAMALAR YAPMAKTAN KAÇINILMALI

Yürük, Dersimlilere Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilmediği sürece, gerekli tedbirlerin alınmaya devam edilmesi çağrısında bulunarak yetkililerin de ‘pandemi bitti’ şeklinde algılanabilecek türden açıklamalar yapmaktan kaçınması uyarısında bulundu.