7 yıl önce Coğrafya bölümünden mezun olduktan sonra sonra dünyayı gezmeye karar veren Macaristanlı 31 yaşındaki Renato, Dersim’de tarımla uğraşan gençlerle birlikte tohum ekti. Ülkesindeki gençlere de Dersim örneğini anlatarak, buna teşvik etmek istediğini söylüyor.

SEVİM KAHRAMAN

Dersim’in Türkiye’nin geri kalan bölgelerine göre çok farklı bir kültüre sahip olduğunu söyleyen Renato, “İnsanlar burada çok misafirperver ve doğaya çok yakın yaşıyorlar” diyor.

HDP: “Basının uyguladığı ambargoyu etkisiz hale getirmek için ev ev dolaşarak partimizi anlatıyoruz” HDP: “Basının uyguladığı ambargoyu etkisiz hale getirmek için ev ev dolaşarak partimizi anlatıyoruz”

Macaristan’da da çok fazla tarım alanının olduğunu söyleyen Renato, “Fakat nohut benim için yeni bir şey. Ülkemdeki gençleri de tarıma ilgi duymaya teşvik etmek istiyorum, çünkü ülkemde pek çok insan tarımla ilgilenmiyor ve genellikle büyük endüstriler tarımsal işleri yapıyor. Ve burada toprağa bakan birçok topluluk var ve bu fikri gerçekten çok seviyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Tohum ekme işine yardım eden Renato, sıcağın yoğun işin de zor olduğunu belirtiyor. Renato, burada insanların birbirleriyle olan dayanışmalarının çok güçlü olduğuna da vurguluyor.