Dersim’de Emek Partili meclis üyeleri yeni açılan halk ekmek fırına alınan işçilere dair belediye başkanının yanıtlaması istemiyle geçen ay soru önergesi sundu. Geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında verilen önerge Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun meclis toplantısında olmamasından dolayı yanıtlanmamış, bu ay yapılacak belediye meclis toplantısına bırakılmıştı. Bugün yapılan meclis toplantısında EMEP’in soru önergesi görüşüldü. Kamuoyunun yakından tartıştığı ‘fırına işçi alımları’ meselesinin mecliste nasıl tartışıldığını merak ederek meclis toplantısını izledim.

MAÇOĞLU, GEÇİŞTİRİCİ CEVAPLAR VERMEYİ TERCİH ETTİ

Soru önergesini okumadan doğrudan yanıtlama yoluna giden Maçoğlu geçiştirici cevaplar vermeyi tercih etti. Daha önce açılan fırının devam edememesinin kendilerinde kaygı oluşturduğunu söyleyen Maçoğlu, daha profesyonel bir ekip oluşturmak istediklerini ve fırının devamlılığını planladıklarını söyledi. EMEP’in soru önergesinde bulunan, ‘Alınan işçilerin, bir gruba yakın olduğu doğru mu?’ sorusuna sadece ‘Doğru değil’ yanıtını veren Maçoğlu fırında 17 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

İZLENEN YÖNTEMİN DOĞRLUĞUNU SAVUNDU

Soru önergelerine dair söz alan EMEP’li meclis üyesi Elif Özer, işe alım yönteminin nasıl yapıldığını yeniden sordu, Maçoğlu da ‘Kadın meclislerimizin önerdiği isimler, yönetimimizin aldığı karar’ diye yanıtladı. Özer, Dersim Kadın Platformu’nun görüşlerinin alınmaması eleştirerek yöntemin doğru olmadığını söyledi ancak Maçoğlu ‘öyle tercih ettik’ diyerek bu kararın bir iradenin sonucu ortaya çıktığını, alınan kararın herkesi mutlu etmeyebileceğini söyleyip arkasından da “Bundan sonra da ihtiyaç duyduğumuzda alacağız” diyerek işçi alımlarında izlenen yöntemin doğruluğunu savundu. Özer, bu söylemlerin kamuoyunda dillendirilen eleştirilerin doğruluğunu ortaya çıkardığını söylerken Maçoğlu ‘Siz eleştiri yapabilirsiniz bu çok doğal’ dedi. Maçoğlu daha önce kura ile alımlar yapıldığında da eleştiriler olduğunu söyleyerek her dönem eleştiri olabileceğini savundu Özer ise kura ile işe alım yöntemin doğru olduğunu söyledi. 

‘BİRÇOK BİLGİYİ DIŞARIDAN DUYUYORUZ’

HDP’li meclis üyelerinden Makbule Tulga ise işe ihtiyacı olan çok fazla kadının varlığına dikkat çekerek, kadın platformundan, siyasi partilerden, önerge sahiplerinden fikir alışverişinde bulunulması gerektiğini söyledi. Tulga, işe alımlara dair birçok bilgiyi dışarıdan duyduklarını söyledi.

‘GEÇEN AY OKUNDU’

Önerge sahiplerinden belediye meclis üyesi Yaşar Çiçek ise bugüne kadar meclise gelmiş bütün dilekçelerin, önergelerin okunduğunu, belediye başkanı Maçoğlu’nun bu önergeyi okumamasını eleştirdi. Ancak Maçoğlu ‘geçen ay okundu’ diyerek geçiştirdi.

‘MAÇOĞLU’NUN CEVAPLAMADIĞI SORULAR’

Maçoğlu, EMEP önergesinde bulunan “İşe alımda bir komisyon oluşturulmuş mudur, eğer oluşturulmuşsa kimlerden oluşmaktadır?

Fırında çalışmak için başvuru dilekçesi getiren kadınlardan dilekçelerini almadığınız doğru mudur?

İşe alımlarda halka başvuru için ilanda bulundunuz mu? Bu işe alım yönteminin halkın iradesine dayanan demokratik bir yöntem olduğunu dahası "Söz yetki karar halka" sloganınızla çeliştiğini düşünüyor musunuz?” sorularına ise hiç cevap vermemeyi tercih etti.