HABER MERKEZİ - Karadeniz'den çıkarılan doğalgazın Filyos'ta devreye alınması törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşürülecektir. 1 ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız" dedi.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin iki bayramını kutlamak üzere bir aradayız. Birisi inşallah yarın kavuşacağımız Ramazan Bayramı'dır. İkinci bayramımız ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır. Bu projenin ilk adımını 2020 Ağustos'unda Filyos'un 175 kilometre açığındaki Sakarya gaz sahasında, Fatih gemimizin vurduğu sondajla atmıştık" ifadelerini kullandı.

"Günde 40 milyon metreküp Allah'ın izniyle gaz çıkartacağız"

Erdoğan, "Keşiften sadece 32 ay sonra bugün Karadeniz gazımızın devreye alınma töreniyle bu uzun ve meşakkatli yolculuğun en mutlu anına geldik. Sakarya sahasından ilk etapta günde 10 milyon metreküp, açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metreküp Allah'ın izniyle gaz çıkartacağız. Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 30'unu buradan karşılayabileceğiz. Sadece ülkemizin doğalgazdaki dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltmakla kalmıyor, yanı zamanda Filyos ve Zonguldak bölgesini önemli bir enerji, teknoloji, lojistik üssü haline getiriyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun Babala TV'deki programı rekora koşuyor Kılıçdaroğlu'nun Babala TV'deki programı rekora koşuyor