İnanç YILDIZ/DİYARBAKIR 

Türk Tabipler Birliği(TTB) 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Kahramanmaraş merkezli depremde yaşamını yitiren sağlık emekçilerini andı. Depremde Diyarbakır’da aralarında sağlıkçılarında olduğu 90’a yakın kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria konutlarının enkaz alanının önünde toplanan sağlıkçılar, açıklama yaptıktan sonra yaşamını yitirenlerin anısı için karanfil bıraktı. Yapılan açıklamaya TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Financı, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken’in olduğu çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.

“AFET DEĞİL TEDBİRSİZLİKLER SİLSİLESİ ÖLDÜRDÜ”

İlk konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, 14 Mart haftasına buruk ve yasta girdiklerini söyledi. Depremde ölümlerin önlenebilir olduğunu belirten Turan, “Afet değil tedbirsizlikler silsilesi öldürdü. Sadece deprem öncesi alınmayan tedbirler değil sonrasında yaşanan sıkıntılar da hat safhada. Depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen şebeke suyuna ulaşılabilmiş değil. Diyarbakır olarak nispeten biz daha az etkilendik, burada 411 canımızı yitirdik, 1000’e yakın canımız yaralandı. Ama bilim referans alınsaydı, ölümler yaşanmayabilirdi. İnsan yaşamını, sağlığını esas alacak şekilde bilimsel olarak şehirler dizayn edilmelidir” dedi.

“BİLİM ESAS ALINMADIKÇA ÖLÜMLER DAHA DA ARTACAK”

SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, “Az önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunurken aslında o bir dakikanın ne kadar uzun olduğunu bir kez daha hissettik. Bir kez daha o bir dakika içinde önlenebilir ölümlerin bilimin esas alındığında gerçekliğiyle yüzleşmiş olduk. Bir kez daha o bir dakika içinde hep birlikte deprem anını yaşadık, depremden sonraki çaresizliğimizde hissetmiş olduk. İktidarlar rantı ve talanı esas aldığı sürece insanlığın iyiliğini, doğanın bir parçası olduğunu unuttukça, bilimi esas almadıkça ölümler her geçen daha da artacaktık. Ancak bizler emek meslek örgütler, bilim insanları olarak rantın ve talanın öncülüğünü yapanlardan medet ummadık, ummayacağız. Bundan sonra da dayanışmamızı daha da büyüteceğiz” dedi.

RANT PEŞİNDE KOŞANLARLA BAŞ BAŞA BIRAKILIYORUZ

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “14 Martlar aslında mücadele haftaları olarak tanımladığımız dönemler. Çünkü olağan durumda bile olağan dışı bir tabloyla uğraşıp yaşanan yıkıma karşı bir mücadele yürütüyoruz biz uzun zamandır. Ne yazık ki son birkaç yıldır da önce küresel salgında bilim dışı yaklaşıma karşı önlenebilir ölümleri önlememe tercihlerini hep beraber izledik. Kamuoyunu ne yapılması gerektiği konusunda her adımda uyardık. Deprem de elbette önlenebilir değil. Depremde ölümler, yaralanmalar önlenebilirdi. Etrafınıza baktığınızda sizlerde görebiliyorsunuz. Birçok sağlam binanın ortasında bir bina tamamen yıkılmış durumda. Bu depremin değil ne yazık ki insanın bilimden yana olmayışının sonucudur. Biz bu yaşama rağmen rant peşinde koşanlarla baş başa bırakılıyoruz” dedi.

“BU SAĞLIK SİSTEMİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATACAĞIZ”

Depremin ilk gününden itibaren çalışma arkadaşlarının hızla canları kurtarmaya çalıştığını söyleyen Financı, “Depremden kurtulan arkadaşımız hastanelerine koştular ama baktılar ki o sağlık kurumları da yıkılmıştı. Belki Diyarbakır için geçerli değil ama yıkımın çok ağır olduğu illerde sağlık kuruşları zarar görmüştü. Ve o yıkım alanında dahi hastalarını kurtarmak için çaba gösterdiler. Pek çok hekimi kaybettik maalesef. Şu ana kadar 100 üzerinde meslektaşımızı, 500’ün üzerinde çalışma arkadaşımızı yitirdik maalesef. Türkiye’nin dört bir yanında meslektaşlarımız deprem bölgesine geldiler. Ama hastaneleri kurması gereken sağlık otoriteleri yerinde yoktu. Bu meslektaşlarımızın barınma ve ulaşımını sağlayacak kamu otoritesi yoktu maalesef. Biz meslek örgütleri olarak meslektaşlarımızın çalışabilmesi için gayret gösterdik. 14 Mart’ta Adıyaman’da saat 04:17’de durmuş olan saat kulesinin altında yitirdiklerimizi anacağız, dayanışmayı büyüteceğiz. Biz sağlık sistemini, bu kurdukları adına ‘reform’ dedikleri karanlık deliği tıkayıp tarihin çöplüğüne atacağız. Tüm canlıları hastalanmadan koruyacağımız bir sağlık sistemi birlikte kuracağız” dedi.

Miting havasında aday adaylık açıklaması: Erdal Güntaş, adaylığını açıkladı Miting havasında aday adaylık açıklaması: Erdal Güntaş, adaylığını açıkladı