FERİT DEMİR/TUNCELİ

Tunceli bölgesinin elektrik dağıtım şirketi olan Fırat EDAŞ  çalışanlarının düşük maaş ve ödenmeyen sosyal haklarını almak için başlattıkları grevleri 10 gündür devam ederken Tunceli genelinde özellikle köylerde elektrik arızaları nedeniyle yaşanan kesintiler nedeniyle  birçok vatandaşın mağdur olmasına neden oluyor. Fırat EDAŞ işçileri özellikle köylülerin mağdur olmaması için elektrik arızalarına gitmek istediklerini ancak Fırat EDAŞ’ın sahibi olan AKSA elektrik şirketi yetkililerinin buna izin vermediğin ve bütün arıza ekiplerinin kullandığı araçların anahtarlarını alarak arıza sistemini işçilerin görmesini engellediklerini öne sürdüler.

Bugün öğlen saatlerinde greve giden işçiler ellerinde pankart ve dövizler ile çarşı merkezinde bir yürüyüş yaptıktan sonra sanat sokakta halk ve STK’lar ile buluşarak gelinen aşama ve yaşanan sorunlar ile ilgili halk bilgi verip halkın şikâyetlerini dinlediler.  İşçilerin halk buluşmasına   yüzlerce Tuncelili katılırken birçok vatandaş mağduriyet yaşıyoruz ama hak arama yolunda sizlerin yayındayız diyerek işçileri destek verdiler.


İŞÇİ ÇOCUKLARI ; PERİŞAN HALDEYİZ


Açıklamada söz alan Fırat elektirek çalışanlarının aileleri ve çocukları yaşanan sürezte çok mağdur olduklarını  düşük maaş nedeniyle geçinemediklerini belirtirken, işçi çocukları da okul malzemesi alamadıklarını  sağlıklı ortamda ders çalışamadıklarını belirterek şunları söylediler; “ talepler karşılanmayacak talepler değil. Biz aileler olarak çocuklar olarak insanca yaşamak herkes gibi bir yaşam sürdürmek istiyoruz ne biz ne babalarımız ne ailemiz perişan olmasın lütfen artık ortak bir yol bulunsun”

BİZ İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ


Halk buluşmasında söz alan bir işçi ise; “ biz insanca yaşamak istiyoruz 12 bin TL ile nasıl geçinelim bir kira 10 bin TL olmuş, çocuğumuza kıyafet bile alamıyoruz, hiçbir sosyal hayatımız yok yaz kış ölem tehlikesi altındayız. Bizim aldığımız maaşla bir yönetici bir ay geçinsin onlar haklı deyeceğiz. Bizim hakkımız olan promosyon paraları bile işveren tarafından alınıyor sosyal haklarımız yok hakkımız olan maaşları istiyoruz fazla bir şey isteliyoruz.!


‘İŞÇİLERİN TALEPLERİNİ KARŞILAYIN’

Munzur Üniversitesi'de "usulsüz doçentlik unvanı"  iddiası meclis gündeminde Munzur Üniversitesi'de "usulsüz doçentlik unvanı" iddiası meclis gündeminde


Etkinlikte söz alan bir köylü grev başladığından beridir elektriklerin sürekli kesildiğini ve buzdolabında ki yiyeceklerinin bozulduğunu söyleyerek “Biz işçilerin taleplerini karşılayın diyoruz. İşçilerin talepleri haklıdır, biz de bu taleplerin arkasındayız” dedi.


FEDAŞ İŞÇİSİNİN KAZANIMI DERSİM HALKININ KAZANIMIDIR’


Etkinlikte söz alan EMEP il başkanı Ergin Tekin,”Sanki işçi arkadaşların bir gün canları sıkılmış da yan yana gelip ‘canımız sıkıldı grev yapalım’ demişler gibi bir algı yaratıyor işveren. Ekonomik kriz yaşıyoruz ve bunun faturasını işçilere kesmeye çalışıyorlar. 25 Temmuzda 22 bin TL ücret taleplerini ilettiler, 9 Ağustos'a kadar taleplerini ilettikleri işverenden cevap beklediler. İşçiler bütün iyi niyetlerini göstermelerine rağmen işveren talepleri dikkate almayınca greve gittiler. Şirket üç gün fatura yatırılmayınca elektrikleri kesmeyi biliyor. İşçilerin emeği üzerinden kâr oranları ortada olan şirket zam istediğinde olumsuz cevap alıyor. Son dönemde işçi direnişleri kazanımları artıyor FEDAŞ işçisinin kazanımı Dersim halkının kazanımıdır. Kendimizden yoğun genç göçü yaşanıyor çalışan arkadaşlarımızın çoğu 20' li, 30’lu yaşlarda ve burada çalışmak istiyor. O yüzden işçilerin mücadelesinin kazanımla sonuçlanması için hepimize görev düşüyor. Biz Emek Partisi olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


KÖLECE ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ’


İşçiler adına açıklama yapan Şahin Özmen Fırat Aksa Elektrik Dağıtım A.Ş’de çalışan enerji işçilerine reva görülen sefalet ücretlerine ve ölümle burun buruna kölece çalışma koşullarına razı olmadıklarını söyleyerek “Koskoca Kazancı Holding, koskoca FEDAŞ işvereni karına kar eklemek için evimize bir dilim daha fazla girecek ekmeği mi bize çok görüyor? Yoksa her gün ölüm riskiyle çalışmaya yolladığı işçilerin hayatları onun parasından daha mı değersiz? Bunlara verecek bir cevapları varsa biz duymayı bekliyoruz” dedi.

IMG-20230825-WA0051


‘BÜTÜN MEMLEKET DUYDU KAZANCI HOLDİNG DUYMADI’


Günlerdir anlaşmak için çağrılar yapmalarına ve her defasında bunu dile getirmelerine rağmen tek bir ses duymadıklarını söyleyen  Özmen “Bütün memleket duydu Kazancı Holding mi duymadı ya da duydu da duymamazlıktan mı geliyor. 4 kıtada 24 ülkede faaliyet gösteren 178 ülkeye satış yapan patronlarımızın işçisine verecek parası mı yok? Büyük caddeleri, meydanları, sokakları, evleri yaşadığımız kentleri aydınlatan bizleriz. Sorumluluğumuz büyük. Kentler büyüyor, nüfus artıyor hayat git gide pahalılaşıyor. Ama işe yollanan işçi az, ücret düşük, çalışırken güvencemiz yok. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyken işveren de işçilerine karşı olan sorumluluğunun farkına varsın artık.” diye konuştu.


 ‘İŞÇİLERİ HALKLA KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR’


Halk buluşmasında konuşan Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, ilk günden beridir işçilerin taleplerinin işverene iletildiğini ancak işverenin talepleri görmezden geldiğini söyleyerek “Ta ki burada işçiler seslerini yükseltene kadar” dedi. Daha sonra bölge müdürü ile görüşme gerçekleştirdiklerini  ve bölge müdürünün “Biz işçilerin yanındayız, taleplerini görmezlikten gelmiyoruz. Niye bana gelmiyorsunuz” dedi. Muhatap olarak onu görmemiz gerektiğini söyledi. Biz de diyalogdan yana olduğumuzu söyledik, işverenle bir görüşme sağlanabileceğini söyledi. Gününde bile karar kıldık sadece saati için görüşecektik. Ancak daha sonra arayarak ‘bundan sonra sizinle hiçbir şekilde görüşmeyeceğiz, hakkınızda hukuki işlem başlattık’ dedi. Bundan sonra da iş yerinin araçların anahtarlarını topladılar. Biz diyalogdan yanayken onlar bunu  yapmadılar. Bir sürü arızaya kendi özel araçlarımızla müdahale ettik, şimdi öyle yapıyoruz. Arızaları göreceğimiz sistemi de kapattılar. İşveren görüşmeleri tıkayan taraf olmasına rağmen, işçileri suçlayarak halkla karşı karşıya getirmeye çalışıyor” dedi.


ANAHTARLAR ALINDI SİSTEM KAPATILDI


Atsız Elektrik firması yetkililerinin işçilerin acil arızaları gidermesini engellediklerini belirterek şunları söyledi; “ biz acil olan ve mağduriyet yaratan arızaları gidermek için özel ekip kurduk. Ancak firma yetkilileri bütün arıza araçlarının anahtarlarını topladılar ayrıca arıza sistemlerini görmememiz için tabletleri ve sistemi kapattılar. Hakkımızda yasal işlem başlattıklarını belirttiler. Her adımda bize engel çıkarıp bizi halk ile karşı karşıya getirmek istiyorlar. İş emri için yazılı talimat vermeleri gerekiyor onda vermiyorlar. Ama bizler işçiler olarak sendika olarak vatandaş mağduriyet yaşamasın diye kendi özel araçlarımızla köylere giderek birçok arızayı yine de giderdik her zaman vatandaşımızın yanında olduk ve onların desteğini de hep alıyoruz.


PATRONLAR EKONOMİK KİRİZ YAŞAMIYOR


Fırat elektrik işçileri ile halk buluşmasında söz alan yeşil Sol parti Milletvekili Ayten Kordu ise  patronların ekonomik krizden etkilenmediğini belirterek şöyle konuştu;: Büyük  firmaların durumunu biliyoruz şuan ekonomik kiriz diye laflar ediyorlar ama Türkiye’nin rantını onlar yiyor. Patronlar ekonomik kiriz yaşamıyor işçileri köle gibi sömürüyorlar ekonomik krizi işçi köyle ve emekçi yaşıyor. Fırat Aksa Bölge müdürü ile görüştüm işçiler ile görüşeceklerini söylediler ama hala bir adım dahi atılmamış buradan çağrı yapıyorum işçilerin hakkını verin köylümüz çiftçimiz vatandaşımız daha fazla mağduriyet yaşamasın, köle gibi çalıştırdığınız işçiler ölüm tehlikesi altında hak ettikleri ücretleri istiyorlar hemen bu konuda adım atılmalıdır”