Fırat BULUT/BİNGÖL 

Bingöl fırın işçileri kötü çalışma koşulları nedeniyle günlerdir seslerini duyurmaya çalışıyor. 23 Ocak’ta şehir merkezindeki Saat Kulesi önünde basın açıklaması yapan işçiler çarşamba günü de iş bırakma eylemi başlatmıştı. Düşük ücretle sigortasız çalıştırıldıklarını ileri süren işçiler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor. Önceki gün Genel Kurul’da söz alan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de fırın işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Aydemir şunları söyledi: “Bingöl ilinde fırın işçisi olarak çalışan ustalar -yaklaşık 100 usta- günde on dört, on beş saat çalıştırılmalarına karşılık, bunun karşılığında -asgari ücret bile- ayda 8.500 lira bile kendilerine ücret verilmediği konusuyla ilgili dünden beri eylem ve etkinlik içerisindeler. Özellikle, bu 100 fırın ustasının temsilcisi olan Murat Bulut’la yapmış olduğumuz görüşmelerde, kendilerinin en az 12 bin lira, artı, sigorta primiyle çalıştırılması taleplerinin olduğunu söylediler. Yine, Bingöl’de ekmek rayiç fiyatının belirlenmesi açısından, Bingöl yerel yönetimi olan vilayet ve belediyenin müdahalelerinden vazgeçmesi, fırıncı işletmelerin de fiyat belirlenirken kendi aralarında ve ilgili kurumlarla herhangi bir yerel idarenin, yönetimin baskısı olmadan, yapılması, yaşama geçirilmesi talepleri var.” 

Aydemir konuşmasının devamında fırın işçilerinin sorunlarının çözülmesini çağrısı yaptı. 

IMG_20230203_181123_638

“14 FIRIN İŞÇİSİ İŞTEN ÇIKARILDI” 

Bingöl’deki fırın işçilerinin 2 Şubat’ta başlattığı iş bırakma eylemi devam ederken, iş bırakma eylemine katılan en az 14 işçinin işten çıkarıldığı öğrenildi. Konuya ilişkin Munzur Press’e konuşan Gıda İş Sendikası Bingöl temsilcisi Murat Bulut sorunlarının hala çözülmediğini söyledi. Fırın işçisi Murat Bulut iş bırakma eylemlerinin devam ettiğini belirterek “Greve katılan en az 14 arkadaşımız işten çıkarıldı. Bazı işçiler de işverenlerle anlaştı. Bizim iş bırakma eylemimiz devam ediyor. Sorunlarınız ve taleplerimizi açıkladık. İnsani çalışma şartlarında çalışmak, emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilene kadar işverenler uzlaşmayı kabul edene kadar eylemimiz devam edecek “ diye konuştu. 

Fırın işçileri ne istiyor? 

1- İşverenlerin arasındaki rekabetin sorumlusu biz değiliz, ücretlerimizin artırılmasını istiyoruz.

2- Haftada bir gün dinlenme hakkı istiyoruz.

3- Tüm işçilerin amasız, fakatsız sigortalarının yapılmasını, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesini istiyoruz.

4- Haftada 45 saat çalışma hakkı istiyoruz. Günde 14 saat çalışma son bulsun.

15 köyde elektrik yok: Şirket, trafoya müdahaleyle var diyor! İşçilerden yalanlama! 15 köyde elektrik yok: Şirket, trafoya müdahaleyle var diyor! İşçilerden yalanlama!

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Valilik ve Belediye denetim görevini eksiksiz yaparak işverenler arasındaki rekabete son verilmesini talep ediyoruz.