Sevim KAHRAMAN/DERSİM 

Maraş merkezli depremlerin ardından, “konut güvenilirliği” ülkenin pek çok yerinde tartışılan bir konu olmaya başladı. Bu anlamda depreme dayanıklı olmayan binalarda kalanların tedirginlikleri her geçen gün artarken, devlet kurumlarının desteğinden yoksun olan, ekonomik olanakları olmayan insanlar çare arayışındalar. 

Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı

IMG_20230326_161940_292

LOJMANLARA YIKIM KARARI

Dersim merkeze bağlı Moğultay Mahallesi’nde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı lojmanlarda yaşayanlara, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli büyük depremin ardından yıkım kararı tebliğ edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen “Kurum lojmanlarının boşaltılmasına” ilişkin yazıda “60 adet okul/kurum deprem performans analizleri sonucunda güçlendirme ve yıkımı yapılacağı” belirtildi. 

IMG_20230326_162256_574

Lojmanlarda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı memurlar ve durumu iyi olmayan yurttaşlar kalıyor. Ancak önceki yıllarda yapılan denetimlerdeki çürük raporu, lojmanlardaki bazı memurların ayrılmasına, boşalan evlere de barınma sorunu yaşayan memur olmayan ailelerin yerleşmesine neden olmuş. 

IMG_20230326_162247_146

Bu lojmanlarda yaşayanlar, 10 ilde büyük yıkımlara ve can kayıplarına yol açan depremlerden sonra, kimileri akrabalarının yanına kimileri spor salonlarına sığınırken, gidecek yerleri olmayan kimi aileler de çocuklarıyla birlikte, güvenli olmayan lojmanlarda kalmaya devam ediyorlar.