Şenol Bali/ Hakkari 

Hakkâri'nin Derecik İlçesi’nde 2014 yılında yapımına başlanan ve 2017 yılında hizmete girmesi planlanan Derecik Umurlu Sınır Kapısı fiili olarak hala faaliyette geçmedi. Derecik ve Şemdinli halkı bölgedeki işsizliğin had safhada olduğu ve tek ticari faaliyet olan sınır ticaretinin yapılması için kapının açılmasını istiyor.   

“Hepimizin ortak talebi” 

Bu talebi bir kez daha dile getirmek için Şemdinli Esnaf ve Sanatkârlar Odası öncülüğünde bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya ilçedeki STK temsilcileri, muhtarlar ve ilçe halkı katıldı. Basın metnini okuyan Şemdinli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muharrem Tekin, imza kampanyası düzenleyeceklerini belirterek, “Hepimizin ortak talebi sınır kapımızın açılmasıdır. Bugüne kadar birçok girişim oldu. Ancak şu ana kadar kapımız açılmış değil. Yapacağımız imza kampanyasının ardından talepleri rapor haline getireceğiz. Ardından da ilçede kuracağımız heyetle talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ticaret Bakanımıza, ilgili diğer hükümet yetkililerine ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi yetkililerine ulaştırmak istiyoruz" dedi.  

“Ekonominin güçlenmesi için kapı açılmalı” 

Bölge ekonomisinin gelişmesi için sınır kapısının önemli olduğunu ifade eden Tekin, şöyle konuştu: "İlimiz ve ilçemiz son nokta olmanın dezavantajlarını yaşıyor. Sanayinin gelişmediği ilimizde üretim yapan tesis veya fabrika bulunmamakta. Her üç kişiden bir kişinin işsiz olduğu ilimizde işsizlik oranı yüzde 30’lardadır. Köyden kente göç fazla ve işsiz gençler batıya giderek metropollerde işçilik yapmaktadır. İlimiz ekonomisinin güçlenmesi, istihdamın arttırılması, kaçakçılık ve sınır boyunca yaşanan ölümlerin önüne geçmek adına açılması yılan hikayesine dönen Derecik Sınır Kapısı’nın açılmasını sağlamak ve halkın mağduriyetini dile getirmek adına bugün bir araya geldik. " 

16 saatlik yolculuk yapılıyor 

Karadağ'dan Bingöl halkına teşekkür Karadağ'dan Bingöl halkına teşekkür

Şemdinli ile Irak Kürt Bölgesi arasındaki mesafenin aslında 2 saat olduğunu vurgulayan Tekin, “Derecik Sınır Kapısı’ndan Irak’a ulaşmak iki saatimizi almaz. Özellikle Derecik İlçesi’ndeki yurttaşlarımız sınırın diğer tarafındaki akrabalarının taziyesine gitmek istediğinde yarım saatlik yoldan gidebilecekken tam 16 saat yolculuk yapmak zorunda kalıyor.” diye konuştu. Basın açıklamasının ardından imza kampanyasının startı verildi.