Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim Katılımın oranının ve Kılıçdaroğlu’nun oyunun en yüksek olduğu kent: Dersim

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

HDP Milletvekilleri Ebru Günay, Necdet İpekyüz ile Alican Önlü’nün yer aldığı HDP heyetinin Dersim ziyareti sonrası dün akşam saatlerinde siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Dersim'de yakalanan ortak mücadele ruhunun Türkiye’ye örnek olacağını belirtti ve “Emek ve Özgürlük İttifakı içerisindeyiz. Şunun da farkındayız; dil, kültür ve asimilasyona karşı çok daha geniş bir mücadele hattını örmek gerekiyor. Bu da en geniş yelpazede, demokrasi ittifaktır. Dersim’de yakalayacağımız ortak mücadele hattı, ebetteki tüm Türkiye’ye ilham olacaktır” dedi.

'Üçüncü yolu inşa etmek mümkündür'

Günay, Türkiye’de üçüncü bir yolun inşası için Emek ve Özgürlük İttifakı'nı oluşturduklarını ve bu ittifakın ilkelerinin 24 Eylül’de İstanbul’da açıklanacağını duyurarak şöyle konuştu: "İttifak ruhunu inşa etmek için buradayız. HDP olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Farklılıklar, kimliği, dili yok sayılan ve ötekileştirenler, iktidar ve muhalefetin ortaya koyduğu siyasete mahkûm değil. Bunların karşısında üçüncü yolu inşa etmek mümkündür. Bunun için buradayız ve sizleri dinlemek istiyoruz. Türkiye’deki iki kutuplu siyasi atmosfere karşı; başka bir yolun mümkün olduğu bizler için çok önemlidir. Birimiz kırk, kırkımızın bir olduğu ruha ihtiyacımız var. İlk tohumlarını atmak için buradayız.

Günay, gazetemiz Munzur Press'in “Türkiye’de bazı kesim ve çevreler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, 'Kılıçdaroğlu çok iyi, çok dürüst ama Alevi diyerek Alevi bir Cumhurbaşkanı adayını doğru bulmayanlar var. Sizin partiniz bu konuda ne düşünüyor” şeklindeki sorusuna da yanıt verdi.

'Türkiye’nin gerçek manada bir demokrasi sorunu var'

Bu konuda esas olanların partilerinin ilkesi olduğunu belirten Günay, şunları söyledi: "Bu konuda esas önemli olan ilkelerin ve Türkiye’nin demokratikleşmesi ve çözüm bekleyen meselelerinin çözümü için neler söylediğidir. Dolayısıyla kişilerin kişiliğinden, kimliğinden, inançlarından ötesidir meselenin özü. Türkiye’nin gerçek manada bir demokrasi sorunu var. Türkiye’nin gerçek manada çözüm bekleyen ciddi sorunları var. İşte kimliklerin tanınması, hak ve özgürlüklerin tanınması."

'Alevi kimliği bizim tartıştığımız bir mesele değil'

"Dolayısıyla Alevi kimliğinin eşit yurttaşlık temelinde tanınmasını savunun bu konuda çalışmalar yürüten bir partiyiz. Dolayısıyla Alevi kimliği bizim tartıştığımız bir mesele değil. Esas tartıştığımız mesele şu seçilecek olan ya da gelecek olan cumhurbaşkanı Türkiye’nin demokratikleşme sorunlarına çözüm bulacak mı? Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerini kabul edecek mi? Kürtlerin kimliklerini tanıyacak mı? Kürt anadilde eğitim meselelerini kabul edecek mi ? İktidarın yürüttüğü savaş politikalarına dur diyecek mi?"