Mantar toplamaya giden iki vatandaş bulundu Mantar toplamaya giden iki vatandaş bulundu

Fırat BULUT/BİNGÖL 

Halkların Demokratik Partisi eski Grup Başkanvekili İdris Baluken cezaevinden çıktı. 

HDP’den yapılan açıklamada “ Geçmiş dönem Grup Başkanvekilimiz ve Diyarbakır Milletvekilimiz İdris Baluken, infazını tamamlayarak cezaevinden çıktı. Diğer arkadaşlarımızın da özgürlüğüne kavuşması yakındır.” denildi. 

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekiliyken gözaltına alınarak tutuklanan Baluken Diyarbakır 8.Ağrı Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Baluken, 30 Ocak 2017’de görülen duruşmada hakkında verilen tahliye kararı sonrası cezaevinden çıkmıştı. Ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Baluken, 22 gün sonra 21 Şubat 2017’de yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

Hakkındaki cezanın infazını tamamlayan Baluken, 6 yıl 5 ay 1 gün sonra tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi'nden çıktı. 

AİHM daha önce İdris Baluken’in de içinde olduğu HDP’li 13 milletvekilinin gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları ile ilgili hak ihlali kararı vererek Türkiye’yi tazminata mahkum etmişti. 

İDRİS BALUKEN KİMDİR? 

2 Temmuz 1976’da Bingöl’de doğdu. Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere’dir. Uzman Doktor; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı.
Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı. 24. Dönemde Bingöl Milletvekili , 25.Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü. Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen Baluken, evli ve 2 çocuk babasıdır.