FERİT DEMİR (ÖZEL HABER)

Jandarma Genel Komutanlığı büğeyesinde 1966 yılında 14 ilde kurulan Jandarma Bölge komutanlıklarının asil görevi kendilerine bağlı olan ilerin il jandarma komutanlıkları ile bağlı jandarma taburlarının koordinasyonunun sağlamak olarak belirtilmişti. Her jandarma bölge komutanlığına en az 5 ilin jandarma komutanlıkları ile bağlı birlikler yer alıyordu.


Cumhurbaşkanlığının dün gece yayınladığı 309 sayılı kararname ile Türkiye’deki son 6 Jandarma Bölge komutanlıkları da kapatılarak bütün jandarma bölge komutanlıkları ilk jandarma komutanı olarak atandı.
1966 yılında kurulan jandarma bölge komutanlığı Türkiye’nin 14 ilinde kurulmuş 2016 yılında 8 jandarma bölge komutanlığı  kapatılmış ancak 6 ilde bulunan jandarma Bölge komutanlıklarının görevi devam ediyordu.  

AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın istifa etti AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın istifa etti

Cumhurbaşkanlığının son kararnamesi ile, Tunceli, Adana, Erzurum, Şırnak, Diyarbakır ve Giresun Jandarma bölge komutanlıkları kapatılarak jandarma teşkilatındaki bütün jandarma bölge komutanlıklarının  görevleri il jandarma komutanlıklarına devredildi.
Kapatılan Tunceli Jandarma Bölge komutanlığının komutanı tümgeneral Nurettin Alkan Balıkesir İl jandarma komutanı olarak atanırken, Tunceli il jandarma komutanı Albay Ergün Cebeci Jandarma genel komutanlığı emrine atanırken Tunceli il jandarma komutanlığı görevine ise Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Nuh Köroğlu atandı. Böylelikle Tunceli il jandarma Komutanlığı Albay seviyesinden Tümgeneral seviyesine çıkarılmış oldu. Kapatılan Diyarbakır Jandarma Bölge komutanlığının komutanı  Tümgeneral Recep Yalçınkaya  Ankara il jandarma komutanı olurken Diyarbakır il jandarma komutanlığı da albay seviyesinden tümgeneral seviyesine çıkarılarak Diyarbakır il jandarma komutanlığına ile Giresun Jandarma Bölge komutanı  Tümgeneral Selçuk Yıldırım atandı.


Yine son kararname ile kapatılan Adana Jandarma bölge komutanlığının Komutanı Tümgeneral Murat Bulut Şırnak il jandarma komutanı olarak atanırken,  Kapatılan Şırnak Jandarma Bölge komutanlığının komutanı Tümgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak’da  İzmir Foça Jandarma  Komando eğitim komutanlığına atandı. Yine kapatılan Erzurum Jandarma bölge korumalığının komutanı Tuğgeneral Metin Düz Erzurum il Jandarma komutanı olarak atandı. 


Bu arada bazı Tümgenerallerin İl jandarma komutanı olarak atanması komutanlar arasında rahatsızlık yarattığı ve tümgenerallik komutanlığının karşılığının il jandarma komutanlığı değil  jandarma genel komutanlığı bünyesindeki farklı komutanlıklar olduğu  bu nedenle kırgınlıkların yaşandığı belirtiliyor.