Ferit DEMİR-Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM

​​​​Kamer Genç'in ölümünün 7. yılında kabrinin bulunduğu Nazimiye’nin Ramazan köyünde düzenlenen anma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ile birlikte çevre illerden gelen çok sayıda CHP il, ilçe ve belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e dört yardımcı atandı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e dört yardımcı atandı

Kamer Genç’in anma programı kapsamında ilk olarak Nazimiye Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunun Belediye Konukevi'nde Kamer Genç’in siyasi yaşamını anlatan bir belgesel izlendi, ardından Kamer Genç Resim Sergisi gezildi.

Nazimiye ilçesi Ramazan köyünde bulunan Kamer Genç’in mezarı başında düzenlenen anma töreninde ilk olarak konuşan CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu Kamer Genç’in Cumhuriyet değerlerine saygılı bir siyasetçi olduğunu belirterek şöyle dedi: “Kamer Genç Cumhuriyet değerlerine bağlı bir siyasetçi ve devlet adamıydı. Nazimiye’nin Ramazan köyünde fakir bir aile çocuğu olarak dünyaya gelip Cumhuriyet değerleriyle büyüyerek Türkiye’de fark yaratan bir siyasetçi oldu. Bu hükümet döneminde Cumhuriyet değerleri yok edilmeye çalışıldı. Kamer Genç yaşadığı sürece Cumhuriyet değerlerini korumak ve sahip çıkmak için mücadele etti. Bizler de Kamer Genç’in mirasını yaşatmak ve cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz ve onun yürüdüğü yolda yürüyeceğiz.”

kamergencic3

Anma töreninde söz alarak konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise yaptığı konuşmada Kamer Genç’i mezarı başında anmak için her yıl geldiklerini ve güçlerinin yettiği sürece bu anma etkinliklerine geleceklerini belirterek konuşmasına şöyle başladı: “Gücümüz yettiği sürece sağlığımız el verdiği sürece Tunceli’ye Nazimiye’ye gelerek Kamer Genç ağabeyimizin mezarı başında anma törenlerine katılıyoruz. Bu sekizinci gelişimiz bundan sonraki yıllarda  hangi görevde nerede bulunursak bulunalım buraya gelmeye bu anma törenlerine  katılmaya devam edeceğiz. 8 yıldır Veli Ağbaba ile geliyoruz bu mezar başında anmalara katılıyoruz. Tunceli’ye ve Nazimiye’ye  geldiğim zaman  ruhum dinleniyor içim yıkanıyor.”

kamergencic2

DEVLET YETKİLİLERİNİ ELEŞTİREN ÖZEL: SENEYE BURAYA KİMLER GELECEK ACABA?

Özgür Özel Kamer Genç’in anma programına hiçbir devlet görevlisinin gelmemesini eleştirerek, "Acaba gelecek yıl bu törene kimler gelecek?' diye sorarak şöyle konuştu; “Dün yolda buraya gelirken yolda şunu düşündüm. Seneye buraya bu törenlere kimler gelecek? Bugün baktırıyoruz anma programına törene vali katılmamış vali yardımcısı yok. Türkiye’de en uzun yıllar milletvekilliği yapan siyasetçilerden biridir Kamer Genç... Uzun yılar TBMM başkan vekilliği yapmıştır. Böyle bir devlet adamına devlet sahip çıkmayacak mıdır diye uzun uzun düşündüm. Bazı anma törenlerine ilçe kaymakamı katıldı, bizler de kendisine en son sözü vererek onu önemsiyorduk. Oysa ki bugün devletin en üst düzeyde burada temsil edilmesi gerekiyordu ama maalesef kim kimse yok. Seneye kimler gelecek derken şunu kastettim. Kamer Genç’in savunduğu cumhuriyeti var eden değerler, yoksul bir köylü çocuğunun cumhuriyet değerleriyle okuyup TBMM başkanvekilli ve cumhurbaşkanı olabildiği Cumhuriyet'in değerlerini, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında halkımız milletimiz tekrar iktidar yaparsa, emin olun buradaki anma törenlerine Cumhurbaşkanları gelecek, Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar gelecek. Herkes burada olacak o zaman burada devlet olacak.”

CUMHURBAŞKANI 80 İLE GİTTİ, DERSİM'E BİR KEZ BİLE GELMEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de 80 ile defalarca gezi düzenlediğini ama bir tek Dersim'e gelmediğinin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz bugünkü bu yalnız bırakılmışlığı anlamlı bulunuruz manalı buluyoruz. Bu yalnız bırakılmayı bir tercih olarak görüyorum. Aklıma takıldı döndüm baktım araştırdım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçildiği günden bugüne tam 9 yıl oldu. Ne demişti, öyle yerinde oturan değil gezen dolaşan bir cumhurbaşkanı olacağım. Dediğini yaptı. Dünyayı da gezdi Türkiye’yi de gezdi. Erdoğan 80 ile 409  seyahat yapmış cumhurbaşkanı olarak. Bazı illere 8 kez gitmiş kimi illere 4-5 kimi illere 2-3 defa gitmiş, an az gittiği ile 2 kez gitmiş. Tunceli’ye en yakın il olan Elazığ’a 5 kez gelmiş, Erzincan’a 2 kez gitmiş, Tunceli’ye cumhurbaşkanı olarak hiç gelmemiş. Yani Cumhurbaşkanı olarak 81 il içinde bir tek Tunceli’ye gelmemiş Erdoğan. Kamer Genç’i burada devletin yalnız bırakması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tunceli’yi yalnız bırakması... Seçimi kaybedeceğimi bilsem de yapmam dediği şeyleri de yapmaya başladı ya, bir dönem cemevlerine cümbüş evi diyen anlayış gün geldi  bu sene  efendim elektriğinizi suyunuzu ödeyelim, Alevi açılımı yapalım, Alevi çalıştayı yapalım. Alevi açılımı Alevi çalıştayı yapmak, faturayı ödemek, açılış yapmak ile olmaz bu iş. Gönüllere ulaşmakla, gönülleri açmakla olur. Alevilerin bu topraklara kattıkları parayla ölçülmez. En başta dürüstlük, iyi insan olma, insan sevgisi, ayrımcı olmama, ötekileştirmeme... İşte Alevilere verilen değeri ve bu yanlızlaştırmayı burada bir daha altını kalın kalın çiziyoruz. Kimsenin bunların yaptığı bu ayrımcılığa  sessiz kalmaması gerektiğini  aldanmaması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Bu sözleri bugün Kamer Genç’in mezarı başında onun gözlerine baka baka söylüyoruz o yaşasaydı o da bunları söylerdi. Onun özelliği bunları söylemesiydi.” 

YANDAŞ BASIN ONUN VASİYETİNİ YERİNE GETİRMEMİZE 'KAMER GENÇ'E SAYGISIZLIK' DİYE MANŞET ATIYOR

CHP’li Özgür Özel konuşmasının son bölümünde ise Kamer Genç’in mezarı başında selfie çekmelerinin nedeninin Kamer Genç’in vasiyeti olduğunu ancak yandaş basının buna 'Kamer Genç’e saygısızlık' manşetleri attığını belirterek şöyle konuştu: “Biz Meclis'te onunla selfie çekerdik. En son hastayken çektik bir selfie fotoğrafı onunla. Dedi ki bize ben ölüp giderim beni yalnız bırakmayın. Biz dedik ki seni asla yalnız bırakmayız. Sonra bize dönüp dedi ki 'Bundan sonra selfie de yapamayacağız.' Biz de dedik 'Sen merak etme ona da çare buluruz'. İşte mezar başında bu Kamer Genç resmi ondan var. Her yıl anma programı sonrası eskiden olduğu gibi Kamer ağabey ile aynı selfiyi çekiyoruz. Ama yandaş basın bunu 'Kamer Genç’e mezarı başında büyük saygısızlık' manşetleriyle yazıyor. Oysa yılarca Kamer Genç’e yapılan saygısızlıklar, hakaretler kendi arşivlerinde dururken bizim Kamer Genç’in vasiyetini yerine getirmemize Kamer Genç’in mezarı başında saygısızlık diye verirler. İşte böyle günlerden geçiyoruz, böyle kötücül akıllarla mücadele ede ede buraya geldik."

KAMER GENÇ YAŞASA KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI OLMASINI İSTERDİ

Kamer Genç’in anma töreninde son olarak konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise "Kamer Genç yaşasaydı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasını isterdi" diyerek şunları söyledi: “Kamer ağabey aslında Türkiye’nin ikinci yüzyılında kurmamız gereken düzeni bize anlatıyor. Maalesef aslında liyakatın yok edildiği sadece belli çevrelerin devletle görev aldığı haksız bir sistem yaratıldı. Kendisine oy verse bile yakın değilse işe alınmadığı bir sistem yaratıldı. Bugün yapmamız gereken en önemli şey fakir fukara çocuklarının tekrardan işe almak yani liyakatı hakim kılmak birinci görevimiz. Kamer ağabey bugün yaşasaydı en büyük hayali ve amacı 2023’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde demokrasiyi, laikliği savunan yani onun çok inandığı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini ve inancı taşıyan birinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasını isterdi. Bugün yaşasa kuşkusuz en büyük hayali bu topraklarda yani Dersim’de yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuş kendi emeğiyle, inancıyla, dürüstlüğü ve namusuyla bugünlere gelmiş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isterdi. Bizimde görevimiz Kamer Genç’in bu amacını Türkiye’de hakim kılmak. Sadece kendimiz için değil ülkede yaşayan herkes için muhafazakardan, milliyetçisine ve yoksulu için bu devleti ayağa kaldırmak. Kimseyi ayırmadan kimseyi dışlamadan cumhurbaşkanı yapmaktır. Bu duygularla Genç ailesine taziye diliyorum”

Anma töreninde son olarak konuşan Kamer Genç’in oğlu Seçkin Genç, babasının milliyetçi ve cumhuriyet değerlerine bağlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Benim babam milliyetçi biriydi. Vatanını bayrağını seven biriydi. Babam mücadeleciydi, hiçbir zaman ayrımcılık yapmazdı. Ülkemizde şu an çok yoksul ve fakir insan var, babam her zaman yoksulun yanında yer alır onlara yardım ederdi. Babam yaşasaydı Türkiye’nin yaşadığı iç ve dış sorunlar karşısında çok üzülür, sorunların çözümü için bir çözüm bulmaya çalışırdı.”