Fırat Bulut/Bingöl

Bingöl'ün Genç ilçesindeki Murat Nehri'ne düşen kız çocuğunu kurtarmak isterken girdaba düşüp hayatını kaybeden Genç İçin Bir Saat Derneği Üyesi Aktivist Aydın Tutkal’ın ölümü sonrası sivil toplum kuruluşları kitlesel basın açıklaması düzenledi. Genç İçin Bir Saat Derneği kum ocaklarının oluşturduğu tehlikeye dikkat çekmek için Genç Kent Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması düzenledi. 

“Konunun takipçisi olacağız”

Düzenlenen açıklamaya STK’ler, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Genç İçin Bir Saat Derneği Başkanı Anıl Korkut “Murat Nehri’nde ölümlerin sıradanlaşmaması için konunun takipçisi olacağız” dedi. Korkut “Ama maalesef kum ocaklarının yapmış olduğu tahribat oluşturduğu çukurlar nehrin doğal akışını değiştirip Murat Nehri’ni bir ölüm nehri haline getirmiştir. En son nehirde boğulmak üzere olan bir kız çocuğunu kurtarmak için nehre giren ve kurtaran kardeşimiz Aydın Tutkal, kumların alınması sebebiyle oluşan girdaba kapılarak gözden kaybolmuş, altıncı günün sonunda suya ilk girdiği yerde yakınları tarafından su yüzeyine çıkan cansız bedeni bulunmuştur” diye konuştu. 

"Nehirden gelişi güzel kum alınıyor”

Kum ocakları ile ilgili yetkililerin sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapan Korkut, şunları söyledi: “Tepkimiz ocaklara değil, ocakların konumlandığı yerlere ve bu ocakların denetlenmemesinedir. Ocak alanlarında yapılması ve alınması gereken güvenlik önlemleri mevzuatta belirtilmiş. Yönetmelikteki gibi, kum alınan bölgeler çevrelenir, işlem bittiğinde nehir yatağı üzeri dolgu yapılarak tekrar eski haline getirilir. Ancak denetleme mekanizması işlemediği için her önüne gelen nehirden gelişi güzel kum almakta ve nehrin adeta ölüm tarlasına dönmesine sebebiyet vermektedir. Yetkililerden kum ocaklarını mevcut alanlardan kaldırarak, şehir dışında, mevzuata uygun alanlara taşıması konusunda gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.”

Dersim’de kuvvetli sağanak yağış uyarısı Dersim’de kuvvetli sağanak yağış uyarısı

Aydın Tutkal’ın 2018 ve 2020 yıllarında kum ocakları konusunda defalarca uyarılarda bulunduğu ve destek istediğini hatırlatan Korkut “Biz kardeşimizin bu duyarlılığını kendimize vasiyet biliyoruz” dedi. 

Ölüm çukurlarına ne zaman dur diyeceksiniz?

Bingöl’de dalgıç olmamasının eleştirildiği açıklamada yetkililere sorular yöneltilerek şöyle denildi: “İlimizde kaç kum ocağı var? Bunların denetimi nasıl yapılıyor? Kum ocağı işletme kriterleri nelerdir? Yönetmeliğe uymayan kum ocaklarına herhangi bir cezai işlem uygulanmış mıdır? Kum ocaklarının oluşturduğu doğa tahribatı hakkında herhangi bir ÇED raporu hazırlanmış mıdır? Nehirden kum çıkarmak için açılan 7-8 metre derinliğe ulaşan bu çukurlar işleri bitikten sonra doldurulup kapatılıyor mu? Bu çukurların sebep olduğu ölümlere ne zaman dur diyeceksiniz? İhmali bulunanlardan hesap soracak mısınız?” Açıklamanın sonunda Bingöl Barosu'na da çağrı yapan Korkut, hukuki girişimlerde bulunulması istendi. 

“Gerekli adımlar atılmalı”

Aydın Tutkal’ın isminin bir sokağa verilerek yaşatılmasının istendiği açıklama sonrası BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaaslan da Murat Nehri’ndeki tahribatın '90’lı yıllarda başladığını söyleyerek “Umarız ki hep birlikte bir olup Murat Nehri’nin eski saadetine kavuşması için yetkililer gerekli adımlar atar” dedi.