Hatay Defne’de Çaresizliğin Fotoğrafı Hatay Defne’de Çaresizliğin Fotoğrafı

ARDIL BATMAZ 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Elazığ’da hayvan satış alanlarında henüz bir hareketlilik yaşanmış değil. Besiciler küçükbaş kurbanlıklara 2 bin 500 ila 3 bin 500 lira arasında değer biçerken, büyükbaş da ise fiyatlar 50 bin lirayı bulabiliyor. Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, “Pazartesi olmasına rağmen maalesef bugün hayvan pazarımız çok canlı değil. Aslında tam yaz aylarında, hayvancılığın yoğun olduğu bir zamanda olmamıza rağmen maalesef son zamanlarda girdilerin yüksekliğinden, hayvan alım satımında insanların önünü görmemesinden kaynaklanan durumlardan dolayı bir kararsızlık var” diyerek durumu özetliyor.


‘PİYASANIN NE OLACAĞINI BİLMİYORUZ’

Geçen yıl kurban satışlarında canlı kilo 31 lira iken bu sene 65 lira ile başladığını söyleyen Çiçek, “Piyasanın ne olacağını bilmiyoruz?” diyor. Kurban satışlarında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 40 düşüş beklediğini ifade eden Çiçek, “Zaten besici arkadaşlarımız da bunu gördüğü için kurban stokunu düşük tuttu” dedi. 

Yaklaşık 25 yıldır besicilikle uğraşan Tahsin Arslan da 250-300 hayvan kapasitesinin olduğunu ancak şu an hayvanları satması durumunda gelecek parayla aynı kapasiteyi dolduramayacağını, ekonomik şartların düzelmemesi halinde besiciliği bırakacağını söylüyor. 

‘BU YIL ÇOK DAHA BÜYÜK BİR FELAKET’

8 yıldır besicilik yaptığını söyleyen İbrahim Yıldırım ise, “8 yıl içinde her geçen yılı arıyoruz ama bu yıl çok daha büyük bir felaket bizim için” diyor: “Geçen sene satışlarım normaldi ama bu sene hiç yok. Mesleğe devam etmek isteriz ama seneye davar alıp besleyemeyiz. Çünkü bugün 50 tane hayvan beslemeye kalkarsan 2 trilyon sadece onun bir yılda gıda masrafı. Buna güç dayanmaz ki? Geçen sene paramız bir yerde bekletseydim şu an 3-4 misli olmuştu. Ama biz helal kazanç istiyoruz. Helal lokma yemek istiyoruz ama şartlar toplumu farklı yöne yönlendiriyor.”