Yeni rektörün ilk icraatı: Adrese teslim kadro ilanı  Yeni rektörün ilk icraatı: Adrese teslim kadro ilanı 

Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Munzur Vadisi havzasında yer alan, Munzur nehrini besleyen ve Milli Park sınırına 890 metre yakınlıkta bulunan Çambulak, Çat, Yalmanlar ve Eskigedik üçgeninde kalan Kızılçayır mevkiinde Dosteli Madencilik Yatırım A.Ş. şirketi tarafından krom ocağı projesi hayata geçirilmek isteniyor. Madencilik projeleriyle bölgede milyonlarca endemik bitki türü, yaban keçisi, boz ayı, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Vaşak, Ur Kekliği gibi canlılar yok olacak.

Krom şirketinin ‘Proje tanıtım’ dosyasında bölgede yaşayan vaşak, boz ayı, yaban keçisi, şamua, ur kekliği, su samuru yerine sadece yabani tavşan, yaban domuzu ve fare yer almıştı. 

IMG-20230531-WA0022

Daha önce birçok baraj projesini açtığı davalarla iptal ettiren ve uzun yıllar kentte hukuk mücadelesi yürüten Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi avukat Barış Yıldırım, yürütmenin durdurulması ve iptal talebi için Erzincan İdari Mahkemesi’ne dava açmıştı.
Dava kapsamında, Erzincan İdare Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti 2 Haziran günü bölgede incelemelerde bulunacağı öğrenildi.

‘BU TARZ PROJELERE KARŞI TÜM HUKUKSAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ’

Avukat Barış Yıldırım, “Açtığımız dava sonucunda Erzincan İdare Mahkemesi keşif kararı aldı ve 2 Haziran Cuma günü bölgede keşif yapılacak. Normal şartlarda bölgenin Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunması gerekirken ve BERN Sözleşmesi’yle korunması lazımken bu bölgenin madenlerle yok edilmesi isteniyor. Biz coğrafyamızı korumak ve bu tür doğa yıkımı projelerine karşı kadar tüm hukuksal haklarımızı kullanacağız”