Ferit DEMİR/MALATYA 

Yeni rektörün ilk icraatı: Adrese teslim kadro ilanı  Yeni rektörün ilk icraatı: Adrese teslim kadro ilanı 

Malatya'nın Topraktepe köyü depremde enkaza dönmüş durumda. Daha önce Munzur Press olarak kamuoyunun gündemine taşıdığımız Malatya’nın Akçadağ ve Ören köylerinden sonra Topraktepe köyünde de köy halkı mağdur; şebeke suyu dahil temel gıda malzemelerine ulaşım neredeyse yok. 

Screenshot_20230313_145413

Topraktepe köyü toprak altında, en acil ihtiyaç su

Doğanşehir ilçesi Topraktepe köyü 6 Şubat öncesi 350 haneden oluşuyordu. Köy şu anda tamamen toprağa gömülmüş durumda. Köy büyük bir enkaz yığınına dönerken yaşanacak tek ev kalmamış durumda. 

Köydeki en acil ihtiyaç su sıkıntısı. Şebeke suyuna dahi ulaşamayan köyde köylüler temel yaşam ihtiyaçlarını karşılaşamıyorlar. Topraktepe köylüleri ile yaptığımız görüşmede köylüler, zaten zor günler geçirdiklerini ve kendilerine çok acil su ulaştırılması gerektiğini iletiyorlar. Depremin üzerinden 1 ay geçmiş olmasına rağmen elektriklerin de olmadığı köyde sağlıklı ve temiz gıdaya da ulaşım mümkün değil. Aynı zamanda çadırları olmayan ve barınma sorunu da yaşayan köylüler, "Artık temiz su içmek istiyoruz" diyerek en acil ihtiyaçları olan su için yetkililere sesleniyorlar. 

Screenshot_20230313_145445

Köylülerin geçim kaynakları olan kayısılar ve tütünler enkaz altında 

Topraktepe köyü aynı zamanda geçimini tarım ve hayvancılıkla sürdüren köylülerin de üretim alanıydı. Deprem öncesi kayısı ve tütün üretimi yapan köylülerin tüm hasatları enkaz altında şu an. Yetkililere aynı zamanda geçim kaynakları için seslenmek isteyen köylüler vinç yardımı ile mahsullerinin enkaz altından çıkarılmasını istiyorlar. Topraktepe köyü sakinlerinden görüştüğümüz Mazlum'un 15 ton kayısısı enkaz altında. Patlayan suyun kayısıları telef etmesi sebebiyle yaklaşık 1,5 milyon zararı bulunmakta. Diğer köylü Metin Çelik'i 185 hayvanı enkaz altında kaldı. 

Screenshot_20230313_145331

Köylüler perişan halde 

Çok zor durumda kalan köylüler yaptıkları açıklamada, "Şu anda yetkililere sesleniyoruz. Çok zor durumdayız. Vatandaştan aldığımız kayısıların hepsi enkaz altında kaldı. Yetkililerin bize yardım etmesini bekliyoruz. İlk 3-4 gün kimse yoktu. 20. gün enkaz altından hayvan çıkardık. Şimdi salgın tehlikesi başladı. Biz yardım bekliyoruz" dediler.