Alman müzikolog Martin Greve, Özay Şahin ile birlikte hazırladığı, Dersimli 60 müzisyen, araştırmacı, yazarla yaptığı söyleşi ve röportajları ve farklı temalarla analiz ettiği makaleleri, Tarih Vakfı etiketiyle, Orient Institut İstanbul katkılarıyla 2019 yılında, “Anlatılmazı İfade Etmek – Yeni Dersim ‘Sound’unun Oluşumu” isimli kitabında yayımladı.

Şimdi çalışmasını Geniş Dersim bölgesinde Dr. Dilek Soileau Kızıldağ ile yürütüyor ve şimdiden 150 müzisyen, yazar ve araştırmacıyla görüşmeler yaptı ve yakın bir zamanda Dersim yöresi müziklerine ilişkin çok değerli bir çalışmayı topluma kazandıracaklar…

Martin Greve müzik, kültür, inanç ve toplumsal yaşam konularında gözlemlerde bulundu. Bunlardan hareketle

Türkçe’yi gayet iyi konuşan Martin Greve Kırmancikî de öğrenmeye başlamış. 11 yılı aşkındır Dersim bölgesinde çalışmalar yapıyor ve özellikle müzik alanında çok önemli bir eseri şimdiden Dersimlilere ve konu ile ilgili araştırmacılara kazandırdı, yeni çalışması da yolda.

Kuşakları Birleştiren Müzik Belgeseli: Turkadelica Kuşakları Birleştiren Müzik Belgeseli: Turkadelica

Martin Greve ile yaptığı çalışmalar üzerine konuştuk. Kendisine bize zaman ayırdığı ve sorularımızı içten yanıtladığı için Munzur Press adına teşekkür ediyoruz.