Mehmet Bidav

Tüm Makaleleri

Mehmet Bidav

Seçimlere Girerken; Godot’yu Beklerken!

'Altılı Masa' her ay yinelenen ritüellerle; o kadar çok tekrar ediyorlar ve edimden uzaklaşıyorlar ki, artık kendilerinden ve yaptıklarından emin değiller.

ZAMANIN DİLİ NEDİR Kİ; YULAR, TAÇ, SIR!

Kin ve hasetten uzak, yıldızlara yakın! Adımlarımı değil, bir arpın yumuşak ve avutucu tınılarını dinliyorum

Dedimki, Adım RAVİ, Nişaburluyum!

SAK’ın gözleri toprağa benziyordu. Karaydı. Sak’ın gözleri –yani Munzur’un gözeleri- buğday tarlası gibi baharın yeşerir, havinde sararırdı

Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesine Yaklaşım

Fatih Mehmet Maçoğlu, benimseyin veya benimsemeyin bu halkın iradesiyle başkan olmuş ve halkın temsilcisidir

Barack Obama - Rishi Sunak- Kemal Kılıçdaroğlu

Bin yıllardır bu topraklarda yaşayan ve bu toprakların kültürünü taşıyan Kemal Kılıçdaroğlu niye Türkiye Cumhurbaşkanı olmasın /olamasın?

Böyle “Kader” Olmaz Olsun Başkan!

Patladı ha patlayacak hava, çatladı ha çatlayacak toprak! Kara bulutlar hep üstümüzde Başkan! Karabulutlar evimizde, ekmeğimizde, anlımızda!

Umut Celladın Elindeki Kırbaçtır!

Umut sorgulamaktan yorulmuş, idaresi zayıflamış, yenilmiş, yenilgiye alışmış, göksel veya kitlesel ruhlardan beklenti içinde olan yığınlara tuzaktır!

Yan Yana Can Cana! Alevi İnancında Kadının Yeri

Kadın doğumun, yani yaşamın ve bereketin kaynağıdır; doğadır. Bütün yaşam sistemi bunun üzerine inşa edilir. Toprak, anadır; Ana Fatma, Anahita’dır.

Kutsal Elma! Tanrının yasak ettiği elmanın serüveni!

Tanrı'nın yasak ettiği elma Alevilikte nasıl bilginin, eşitliğin, davetin, ikrarın, barışın, niyazın, birliğin, dirliğin, sevginin sembolüne dönüştü?

Dersim’de Raê Haq ( Hak Yolu ) İnancı

"Evrende her şey birbirine bağlıdır; ikrarlıdır! Evrenin kuruluşu da, gezegenler de öyledir. Alevilik, insanı Hak'ta, Hak'ı insanda bulmaktır. "