Dersim il merkezi ile Ovacık ilçesi arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı'nda akşam saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı çıkan orman yangını nedeniyle bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

H.K.G davasında önce savcı değişti, şimdi gizlilik isteniyor H.K.G davasında önce savcı değişti, şimdi gizlilik isteniyor

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Dersim il merkezi ile Ovacık ilçesi arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı içindeki Aşağı Torunoba köyü yakınlarında bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Orman yangınının genişleyerek devam ettiği ve gece saatlerinde Aşağı Torunoba Jandarma Karakolu çevresine kadar yayıldığı öğrenildi. 

Torunoba Jandarma Karakolu yakınlarında bulunan mayınlı bölgelere de yayılan yangından dolayı bölgede zaman zaman mayın patlaması yaşandığı öğrenildi. Bölgede mayınlı alanların bulunması nedeniyle söndürme ekiplerinin çok dikkatli çalıştığı ve bölgeye sevk edilen iş makineleri ile bölgenin etrafının çember içine alınarak yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığı öğrenildi. Yetkililer bölgede rüzgarın da etkili olduğunu, bu nedenle yangının kontrol altına alınmasında zorluk yaşandığını belirtiyorlar.

TUNCELİ VALİLİĞİ'NDEN YANGIN AÇIKLAMASI

Munzur Vadisi Milli Parkı içinde akşam saatlarinde başlayan orman yangını ile ilgili Valilik yazılı açıklama yaptı ve şu bilgilere yer verdi: "Bugün (05.09.2022) saat 16.00 sıralarında Tunceli-Ovacık ilçemiz Aşağıtorunoba köyü mevkiinde başlayan örtü yangınına müdahale çalışmaları; Jandarmamız, Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimiz, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerimiz, iş makineleri ve acil müdahale araçlarıyla devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. 

IMG-20220905-WA0011-1

'HAVADAN MÜDAHALE ŞART'

Dersim'de faaliyet yürüten Munzur Arama Kurtarma Derneği (MUDAK), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada havadan müdahalenin şart olduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi: "Mayınlı bölge sebebiyle insan gücü yetersiz, yangının söndürülmesi için havadan müdahale istiyoruz."