HABER MERKEZİ 

Gazeteci Fırat Bulut Bingöl Sulh Ceza Hakimliği'nin hakkında çıkardığı yakalama kararı gerekçe gösterilerek Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alınmış ve sabaha kadar Esenboğa Havalimanı Karakolu'nda tutulmuştu. Muhabirimiz  Fırat Bulut Çubuk Adliyesi'nde tamamlanan savcılık işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

Screenshot_20230310_102229

AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın istifa etti AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın istifa etti

Bulut: "Dayanışma gösteren herkese teşekkür ederim"

Durumuna ve karara ilişkin açıklama yapan muhabirimiz Fırat Bulut şu açıklamayı yaptı: "Merhaba dün akşam saat 11’den beri gözaltındaydım. Deprem boyunca yaptığım haberler suçlama konusu olarak yöneltildi. Dezenformasyon yasasına göre 217/a maddesine göre Alanen yanıltıcı bilgi yayma suçlaması ile soruşturma devam edecek. Savcılık adli kontrol istedi mahkeme reddederek serbest bıraktı  Yargılama devam edecek.

Gözaltına alındığım ilk andan itibaren durumumu takip eden TGS, DİSK Basın-İş.  ve çalıştığım kurumlar Gazete Duvar, Yeşil Gazete, Munzur Press’e ve dayanışma gösteren tüm meslektaşlarıma, doğa ve hak savunucularına teşekkür ederim"

Ne olmuştu? 

Bingöl Sulh Hakimliği tarafından hakkında alenen yalan bilgi yaymaktan soruşturma açılan Bulut, Malatya’dan geldiği Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.