[HABER MERKEZİ]-[TUNCELİ]

Tunceli halkı ve çevreciler, yıllardır Munzur Vadisi ile Pülümür Vadisi'nde planlanan 10'dan fazla HES ve Baraj projesinin iptal edilmesini talep ediyordu. Bu mücadele sonucunda, iptal edilen projelerin yerine yeni projelerin çıkarılacağı endişeleri vardı. Ancak cumhurbaşkanlığı kararıyla bu endişeler sona erdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucunda Munzur Vadisi Milli Parkı ile Pülümür Vadisi, kesin korunacak hassas alan ilan edildi.

Çevreciler, bu kararın Munzur ve Pülümür vadilerinin artık Baraj ve HES projeleriyle anılmayacağını ve yeni projelerin yapılmasının önünün tamamen kesildiğini belirtiyor.

indir-3

Munzur Üniversitesi'de "usulsüz doçentlik unvanı"  iddiası meclis gündeminde Munzur Üniversitesi'de "usulsüz doçentlik unvanı" iddiası meclis gündeminde

Cumhurbaşkanlığı tarafından dün gece saatlerinde resmi gazetede yayınlanan 7517 sayılı karara göre: "Tunceli ile, Pülümür, Merkez ve Ovacık ilçeleri sınırları içinde bulunan Munzur ve Pülümür vadileri Potansiyel SİT alanın koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir."

Çevreciler bu kararla Munzur ve Pülümür vadilerinin artık Baraj ve HES projeleriyle anılmayacağını ve yeni projelerin yapılmasının tamamen engellendiğini vurguluyor.

IMG_4941

Tunceli ve çevresinde yıllardır çevre mücadelesi veren avukat Barış Yıldırım, bu kararın Munzur ve Pülümür vadilerinin doğal haliyle gelecek kuşaklara aktarılması için önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Yıldırım, "Bu güzel coğrafyanın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için mücadele eden herkesin, duyarlılık yaratan basının, bu statüye kavuşmasını sağlayan yetkililerin, bakanlıkların ve sayın cumhurbaşkanının bu konudaki çalışmalarını takdir ediyoruz" diyor.

Av. Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı'nın dünya kültür mirası listesine alınması için çalışmaların yapılmasını da talep ediyor.

TsPSXfyIkUeQ

Çevre için uzun yıllardır mücadele veren vatandaşlar da bu karardan memnuniyetlerini dile getiriyor. Haydar Gül, "Cumhurbaşkanlığı kararnamesindeki karar Tunceli'yi çok sevindirdi. Yıllardır beklediğimiz bir karardı. Doğamızın, Munzur'umuzun, Pülümür vadimizin korunması gerçekten bizler için çok önemli ve hassas bir durumdur" diyor.

İsmail Fidan ise yıllardır çevreciler ve vatandaşlar olarak bu kararın alınması için mücadele verdiklerini ve sonunda kazandıklarını ifade ediyor.

Munzur Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mehmet Bidav da Munzur Vadisi'nin gelecek kuşaklara temiz bir şekilde aktarılması için önemli bir karar alındığını vurguluyor ve bu kararda emeği geçenlere teşekkür ediyor. Ayrıca, bölgedeki yaban hayatı ve endemik türlerin korunması için idari tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekiyor.