SERHAT OZAN YILDIRIM/ DERSİM

Tunceli’de, 1971 yılında milli park ilan edilen ve Türkiye’nin alan bakımından en büyük ikinci, fauna ve flora bakımından en zengin birinci milli parkı olan Munzur Vadisi'nin Bedi Yaylası(Venk köyü yakınları) mevkiinde ormanlık alanda öğlen saatlerinde bilinmeyen nedenle örtü yangını çıktı. Bölgenin sarp ve dağlık olmasından dolayı Orman İşletme Müdürlüğü yangın söndürme işçileri ile AFAD personeli, İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı skorsky tipi askeri helikopterle yangının çıktığı hakim tepeye indirildi. Alevler, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınırken, soğutma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunceli valiliği yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Valilik yaptığı açıklamada “ 02.08.2022 günü saat 14.00 sıralarında Tunceli il merkezi Bedi yaylası bölgesinde, küçük çapta bir örtü yangını başladığını tespit edilmesi üzerine, bölgeye jandarmamıza ait helikopterle Orman ve AFAD ekiplerimiz sevk edilmiştir. Yaklaşık 500 metrekare alanın etrafı ekiplerimizce çevirilerek örtü yangını kontrol altına alınmıştır. Bölgede ekiplerimizin söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.


 

Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı! Sivas katliamı davasında zaman aşımı kararı çıktı!

Öte yandan Tunceli Valiliği, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı, çıkabilecek orman yangınları için vatandaşlara uyarılarda bulunmuştu.