FIRAT BULUT

Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Kenan Urgun aralarında Malatya, Erzurum, Kırşehir, Isparta ve Zonguldak’ın bulunduğu 20’ye yakın il yönetiminin, 73 ilçe yönetiminin istifa ettiğini belirtti.

Türkiye Değişim Partisi Genel Sekreter ve Teşkilat Başkanı Soner Gökçe yaptığı açıklama ile MYK üyeleri, Başkanlık Divanı üyeleri ve çok sayıda il/ilçe yönetimi ile birlikte partisinden istifa ettiklerini duyurdu.

Genel Sekreter Yardımcıları Ömer Urgun ve Nezmettin İzol, Genel Sayman Gamze Büyük, Gençlik Kolları Genel Başkanı Kenan Urgun ve Ümraniye İlçe Başkanı Hatice Urgun ile birlikte ortak açıklama yapan TDP Genel Sekreteri ve Teşkilatı Başkanı Avukat Soner Gökçe istifa nedenlerini açıkladı.

Dersim Barosu: Tek bir kayba daha tahammülüz yok Dersim Barosu: Tek bir kayba daha tahammülüz yok

Gökçe açıklamasında Sarıgül’ü eleştirerek partisinin dernek yönetir gibi yönetildiğini ileri sürdü. Parti içerisinde demokrasinin olmadığını, ahbap çavuş ilişkilerinin hakim olduğunu iddia eden Gökçe şunları söyledi: “Sağı solu birleştireceğiz, ayrıştırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz diye yola çıkan bir siyasi partinin geldiği nokta ayrıştıran, ötekileştiren, birlik ve beraberlikten uzaklaştıran, emeği yok sayan ve sadece burada kendi iradelerini kendi mutlulukları için, dernek yönetir gibi bir yapıyı yönetmek için kullanan bir yapının içindeyiz. Dolayısıyla biz bugün bizlerle birlikte hareket eden MYK üyelerimize Başkanlık Divanı üyelerimize, 11 il başkanımıza ve ilçe başkanlarımıza  teşekkür ediyorum.”

Açıklamasında parti yapısından rahatsız olan diğer birçok arkadaşının da istifa edeceğini belirten Genel Sekreter Gökçe, “Gelinen noktada demokrasinin olmadığı özgürlüğün olmadığı, tüzüğün, programın uygulanmadığı, ahbap çavuş ilişkisi ile despot, tek adam rejiminin bir süreci yönettiği noktaya gelmiş bulunmaktayız… Demokrasi inancı olmayan bu zihniyetten ülkemizi kurtarmak adına bu kararı verdik. Çok yakın zamanda bize inanan güvenen, demokrasi adına bizimle yürüyen arkadaşımız çok sayıda ilde, ilçede bizimle birlikte fikir ve eylem birliği olmayan bu siyasi zihniyete başkaldıracaktır.“ ifadelerini kullandı.

Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Kenan Urgun: “Ayak oyunları ile kişiler istifaya itilmekte“

Teşkilat Başkanı Soner Gökçe ve MYK üyeleri ile birlikte istifa eden Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Kenan Urgun, Gökçe’nin kendilerinin ortak görüşlerini açıkladığını belirterek istifaların artacağını belirtti.

İstifaların 30 Mayıs günü gerçekleştiği bilgisini paylaşan Kenan Urgun aralarında Malatya, Isparta, Zonguldak, Erzurum, Çorlu, Balıkesir’in de bulunduğu toplamda 20 il 73 ilçe yönetiminin de istifa ettiğini söyledi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün net bir duruşu olmadığını ifade eden Urgun, “Partimiz içinde genel başkanın net bir duruşu ne yazık ki yok. Eski dostluklar ve ahbaplıklar karar vermede etkin ve baskın bir halde, parti ne yazık ki kamuoyuna açıkladığı ilkelerden çok çok uzak bir durumda.

Sol ve sağ kavramlarını birleştirmek amacıyla kuruldu, lakin parti içerisindeki sol kesimden gelenler sağ kökenlileri gönderme amacı gütmekte ve genel başkana yakın eski ahbaplıklarını kullanarak genel başkanı da kendi taraflarına çekmekteler." şeklinde konuştu.

İstifa edenlerin parti içerisinde en büyük maddi ve manevi desteği sağlayanlar olduğunu savunan Urgun, “Emeği koruyan bir genel başkanımız yok ve takım ayak oyunları ile kişiler istifaya itilmekte. Bunların da en büyük destekçisi genel başkan. Bu taktik ve stratejiyi bu şahıslara yaptıran da sayın Sarıgül." dedi.