CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı'nın ücretsiz hukuki ve psikolojik destek ile birlikte bazı illerde şiddet mağduru kadınlara istihdam, çocuklarına da eğitim bursu sağladığı YaşamHak projesi, imzası atılan 4 yeni protokolle genişleyeye devam ediyor.

4 YENİ PROTOKOL DAHA İMZALANDI

Karadağ'dan Bingöl halkına teşekkür Karadağ'dan Bingöl halkına teşekkür

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı, 127’inci protokolü Gümüşhane Barosu ile, 128'nci protokolü Erzurum Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası ile, 129’uncu protokolü Kars Mali Müşavirler Odası ile ve  130’uncu protokolü de Kars Ticaret ve Sanayi Odası ile imzaladı. 

 NAZLIAKA: İKTİDARIMIZIN İLK 24 SAATİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULAMAYA KOYACAĞIZ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, YaşamHak Projesi'ndeki yeni atılan imzalara ilişkin yaptığı açıklamada “İktidara geldiğimizde kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmaya kararlıyız. İktidarımızda ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyarak kadınların can güvenliğini teminat altına alacağız" dedi.  Nazlıaka yazılı açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği son tarihe göre seçimleere 109 gün kaldığını hatırlatarak "Sseçimler olacak ve iktidara geleceğiz. O güne kadar mücadelemiz devam edecek. Tek bir kız kardeşimizin dahi kirpiği yere düşmesin diye mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"3 YILDA 81 İL VE 413 İLÇEYİ KARIŞ KARIŞ DOLAŞTIK"

Kadına yönelik şiddeti bitirme hedefiyle başlatılan YaşamHak projesi ile 3 yıl içinde 81 ili ve 413 ilçeyi dolaştıklarını belirten Nazlıaka, şiddet mağduru kadınlarımızın 7/24 ulaşabileceği telefon numaralarını hatırlattı. Nazlıaka "Gittiğimiz her il ve ilçede önceliğimiz yaşamdan koparılan kadınların ailelerini ziyaret etmek. Acıyı ortaklaştırarak, dayanışmayı büyütüyoruz. Gittiğimiz her yerde şiddet mağduru bütün kız kardeşlerimize seslenerek, '444 82 85 numaralı hattımızdan bize 7/24 ulaşabilirsiniz' çağrısı yapıyoruz. Projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. Şiddet gören kız kardeşlerimizin ve ailelerinin karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında olduk. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını takip ediyoruz.” dedi. 

 "ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN DAYANIŞMAYI BÜYÜTÜYORUZ"

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Nazlıaka, “Şiddetin önüne geçebilmek için dayanışmayı büyütmeyi çok önemsiyoruz. Kurum ve kuruluşları yanımızda görmek hepimize umut ve güç veriyor. Bize ulaşan şiddet mağduru kadınlara ücretsiz hukuki ve psikolojik destek, bazı illerde iş ve çocuklarına burs hizmeti sunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz tarafından yönetilen il, ilçe ve beldelerde ücretsiz barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi. 

"TELEFONUN DİĞER UCUNDAYIZ"

Hem telefon hattı hem de YaşamHak telefon uygulaması ile hizmet verdiklerinin altını çizen Nazlıaka, uygulama ile şiddet mağduru kadınlarla iletişim kurduklarını ve en yakındaki kadın kolları yöneticilerinin mağdurlarla ilgilendiğini anlatarak gerektiğinde kolluk kuvvetlerini harekete geçirdiklerini söyledi. Nazlıaka açıklamasının sonunda "Ayrıca kendini güvende hissetmeyen kadınlara da destek oluyoruz. Toplu taşımada, sokak lambasının yeterli olmadığı bir yerde ya da yalnız yürürken tedirgin olan tüm kadınlara bir telefon uzaklığındayız. Kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlara buradan tekrar çağrı yapıyorum: güvende hissetmediğiniz her yerde telefonun diğer ucundan size destek olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile doğrudan iletişime geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz.” ifadelerini kullandı.